Dohoda o příměří v Sýrii se netýká teroristických skupin, povstalci hrozí jejím vypovězením | E15.cz

Dohoda o příměří v Sýrii se netýká teroristických skupin, povstalci hrozí jejím vypovězením

ČTK

Část syrských povstalců údajně zváží vypovězení od pátku platného příměří v zemi. Tvrdí, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují. Damašek v posledních hodinách pokračuje v útocích na ty povstalecké organizace, které považuje za teroristické a na něž se prý dohoda o příměří nevztahuje. Rusko, které je spojencem Sýrie, doufá, že příměří dnes odpoledne podpoří Rada bezpečnosti OSN. Jak poznamenala agentura Reuters, letos jde v Sýrii již o třetí klid zbraní.

"Pokračující porušování (příměří) ze strany režimu a jeho bombardování a pokusy útočit na oblasti pod kontrolou revolučních frakcí učiní dohodu (o příměří) neplatnou," stojí v prohlášení několika zatím neupřesněných povstaleckých skupin.

Dokument tvrdí, že se vládní síly a jejich spojenci, včetně radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh, snaží o postup zejména severozápadně od metropole Damašku. Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Jak uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany, rebelové za 24 hodin porušili klid zbraní dvanáctkrát. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno. SOHR dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů.

Rebelové v prohlášení uvedli, že to vypadá, jakoby syrská vláda a opozice podepsaly dvě různé verze dohody o příměří. V jedné prý chybí řada zásadních, ale neupřesněných bodů, o nichž nelze vyjednávat.

Aleppo jako bašta rebelů? Proti Asadovi jít nechtělo, „revoluce“ do něj přišla zvenčí

Podle Damašku a Moskvy nejsou součástí dohody radikálové z organizací označovaných za teroristické, což je například Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (dříve zvaná Fronta An-Nusra). Několik povstaleckých předáků ale tvrdí, že dohoda se vztahuje i na Frontu dobytí Sýrie.

Režim syrského prezidenta Bašára Asada dostává v boji s rebely pomoc od Ruska a Íránu. Různé protivládní povstalecké organizace zase podporovaly či stále podporují západní státy jako USA, ale i Turecko a monarchie Perského zálivu.

Rada bezpečnosti OSN se má dnes v 17:00 SEČ sejít, aby hlasovala o ruském návrhu rezoluce na podporu syrského příměří, jehož garantem je právě Rusko spolu s Tureckem. Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé zemi. Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 tisíc obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu.

Turci chtějí do mírových rozhovorů o Sýrii zapojit i Spojené státy
Rusku se bortí arktické plány: přes Severní cestu nechce nikdo plout
OBRAZEM: Kde slaví Silvestra smetánka? Jeden z nejvyhlášenějších podniků Londýna vlastní Rus

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!