Dohodu o příměří v Sýrii schválila Rada bezpečnosti OSN | E15.cz

Dohodu o příměří v Sýrii schválila Rada bezpečnosti OSN

ČTK

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci podporující úsilí Ruska a Turecka ukončit konflikt v Sýrii a odstartovat mírová jednání. Návrh rezoluce předložilo Rusko, které je spojencem Damašku.

"Návrh rezoluce byl přijat jednomyslně," uvedl předseda Rady po hlasování, kterému předcházela jednání za zavřenými dveřmi o kompromisním textu. Podle ruského zástupce Vitalije Čurkina má rezoluce především upevnit dohodu o příměří, které platí v Sýrii od pátku, a také záměr začít mírová jednání mezi vládou a povstalci. Nezabíhá však do podrobností.

Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé Sýrii. Pokud příměří, platné od pátku, vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

Dohoda o příměří v Sýrii se netýká teroristických skupin, povstalci hrozí jejím vypovězením

V samotné Sýrii dnes část syrských povstalců pohrozila, že zváží vypovězení příměří. Tvrdí totiž, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují.

Damašek v posledních hodinách pokračuje v útocích na ty povstalecké organizace, které považuje za teroristické a na něž se prý dohoda o příměří nevztahuje.

Letos jde v Sýrii již o třetí klid zbraní, jehož garantem je právě Rusko spolu s Tureckem. Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno. SOHR dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300.000 obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu.

Putin: Rok 2016 nebyl jednoduchý, pomohl nám ale odhalit ohromné rezervy našich možností

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!