Drolí se ukrajinské příměří? Boje u Mariupolu si vyžádaly civilní oběť

aktualizováno První civilní oběť konfliktu mezi proruskými separatisty a Kyjevem od pátečního uzavření příměří potvrdily oficiální zdroje z přístavního města Mariupol, kde se boje údajně obnovily již v noci na dnešek. Další střelba byla hlášena ráno na sever od Doněcku na východní Ukrajině. Křehké příměří v oblasti netrvá ještě ani dva celé dny a současné zprávy vzbuzují obavy o jeho další osud.

Východoukrajinský Doněck po střelbě 7. září 2014
7.9.2014 12:43   |  

Již v sobotu večer se strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní u přístavního města Mariupol u Azovského moře. Na východ od města byly slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky.

Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Podle oficiálních údajů během bojů zemřela třiatřicetiletá žena a tři další lidé byli zraněni. Reportér agentury Reuters zase viděl hořet průmyslové zařízení, nákladní vůz a benzinovou stanici, podle ukrajinského důstojníka v důsledku dělostřeleckého útoku.

„Povstalci porušili příměří, na předměstí Mariupolu vedou intenzivní ostřelování,“ napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. „Ruská vojska u Mariupolu vedou z děl přímou palbou na kontrolní stanoviště (Ukrajinců) u sídliště, hoří okolní pole,“ vylíčila agentura Unian. Dodala, že obytné domy nebyly zasaženy.

Dobrovolníci z praporu Azov tvrdí, že byli ostřelováni i z raketometů, ale na ruskou palbu neodpovídají. Předpokládají, že město není v ohrožení, ale jde jen o zastrašování. Naopak separatisté podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že jejich pozice ostřelovaly vládní jednotky z raketometů Grad, na což povstalci byli nuceni odpovědět, a tak se rozpoutal boj s použitím těžkých zbraní.

Střelba u letiště

Dnešní střelba podle svědků přicházela od letiště v Doněcku, které je v rukou ukrajinské armády, i když separatisté mají jinak pod svou kontrolou celé toto město.

Rebelové podle Reuters sdělili, že letiště samo je nyní prázdné a boje se odehrávají v uzavřeném areálu v sousedství. „Poslechněte si zvuk příměří,“ pokusil se podle Reuters o vtip jeden z ozbrojených rebelů: „Odehrává se tam regulérní bitva.“


Muž v Doněcku hasí dům zasažený dnešní střelbou (foto: ČTK/AP).


Povstalci z Donbasu referovali podle DPA navíc o čtyřech mrtvých civilistech, z nezávislých zdrojů se však toto tvrzení nepodařilo ověřit. Vůdci nikým neuznané Doněcké a Luhanské republiky zároveň vyzvali Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby zajistila kontrolu nad dodržováním klidu zbraní na jihovýchodě Ukrajiny.

Boje si už vyžádaly tisíce životů
Podle odhadů OSN si dosavadní boje mezi proruskými rebely a ukrajinskou armádou za celou dobu trvání konfliktu vyžádaly již nejméně 2600 životů civilistů a stovky tisíc lidí v důsledku něj přišly o střechu nad hlavou, napsala agentura AP.

“Doufáme, že OBSE zajistí nestrannou mezinárodní kontrolu nad dodržováním příměří a také objektivní pozorování situace na Ukrajině,“ uvedli ve společném prohlášení podle agentury ITAR-TASS „premiér“ Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko a vůdce druhé povstalecké organizace - Luhanské lidové republiky - Igor Plotnickij. Dodali, že považují za velmi důležité ukončit krveprolití a zabránit humanitární katastrofě v jihovýchodní části Ukrajiny.

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se v sobotním telefonickém rozhovoru shodli, že příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat.


Čtěte také:

Příměří na Ukrajině zatím funguje, shodli se Putin a Porošenko

Na Ukrajině je příměří, obě strany se ale obviňují z jeho porušování

Složíme zbraně. Kyjev se s rebely dohodl na příměří

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web