EBRD začne do podzimu jednat o vstupu do ukrajinských bank

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) má v úmyslu nejpozději do podzimu začít jednat o převzetí podílů v ukrajinských bankách. Chce tak finančnímu systému Ukrajiny pomoci přestát současnou krizi, která má kořeny v napjatých vztazích s Ruskem, prohlásil šéf oddělení EBRD pro východní Evropu a Kavkaz Francis Malige.

 Kyjev, Ukrajina (ilustrační foto)
13.6.2014 16:53   |  

EBRD ve své květnové prognóze odhadla, že ekonomika Ukrajiny letos klesne o sedm procent. Malige dodal, že v současné chvíli nevidí důvod tento odhad změnit.

Banka chce letos na Ukrajině zvýšit výdaje na miliardu eur (27,4 miliardy korun). Zapojí se do velkého silničního stavebního projektu, energetických iniciativ a modernizace systému metra. V současné době začíná uvažovat o podílech v ukrajinských bankách.

„Správný čas na takové jednání přijde, až budou známé výsledky hodnocení kvality majetku (které dělá ukrajinská centrální banka a jsou součástí programu pomoci od MMF),“ dodal Malige. „Takže rozhovory by mohly začít na podzim.“

EBRD už má podíly v menším počtu ukrajinských bank. Mezinárodní měnový fond (MMF) ale v rámci svého programu pomoci v objemu 17 miliard dolarů (344,4 miliardy korun), na kterém se dohodl s Ukrajinou v dubnu, požaduje konsolidaci sektoru. EBRD tak počítá s tím, že se bude v tomto sektoru více angažovat.

Můžeme investovat i půjčovat, tvrdí Malige

Malige upřesnil, že EBRD může nabídnout několik forem pomoci, vše bude záviset na tom, jak budou banky ochotny s EBRD spolupracovat. „Můžeme hrát mnoha různými způsoby: můžeme investovat do majetku, půjčovat, poskytnout garance, pomoci s rozvojem kapitálových trhů v místní měně,“ prohlásil Malige.

Většina velkých bank na Ukrajině je ve vlastnictví státu nebo místních podnikatelů. Malige odmítl sdělit, se kterými bankami by EBRD mohla s největší pravděpodobností začít spolupracovat. Majetkový vstup do bank by mohla potvrdit v příštím roce. EBRD nikdy nepřebírá majoritní podíly v bankách, maximální podíl bývá kolem 25 procent.

Malige je také přesvědčen, že zahraniční banky z Ukrajiny neodejdou. Některé evropské banky od finanční krize v roce 2008 už činnost svých dceřiných firem na Ukrajině ukončily. Divize rakouské Raiffeisen a italské UniCredit zůstávají mezi deseti největšími bankami v zemi. Vysoké napojení na Ukrajinu mají i ruské banky Sberbank, VEB a VTB.


Čtěte také:

Zahraniční kapitál valem mizí z ukrajinských bank

Banky vyklidily Krym. Bankovní sektor se v podstatě zhroutil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web