Efekt Trump: Američané se bojí zákazu potratů, hromadně skupují antikoncepci | E15.cz

Efekt Trump: Američané se bojí zákazu potratů, hromadně skupují antikoncepci

12. listopadu 2016 • 13:59

Americké zdravotnické organizace po prezidentských volbách evidují prudký nárůst poptávky po dlouhodobé antikoncepci. 

Americké zdravotnické organizace po prezidentských volbách evidují prudký nárůst poptávky po dlouhodobé antikoncepci. Svědčí to podle lékařů o silných obavách z omezení práva na interrupce, jež prosazuje konzervativní křídlo Republikánské strany vítěze voleb Donalda Trumpa.

Feministické komentátorky: Trumpa volila téměř polovina žen, zradily nás

Data o růstu poptávky po antikoncepčních prostředcích poskytla novinářům společnost Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která má na území USA kolem 650 zdravotních středisek a potratových klinik a z poloviny je závislá na financování z veřejných fondů. Podle vedení společnosti se po volbách zvýšil i objem finančních darů, které tvoří druhou polovinu rozpočtu.

Ve volbách zvítězil republikán Trump a strana si zachovala většinu v obou komorách Kongresu. To podle analytiků usnadní odpůrcům potratů, aby financování Planned Parenthood omezili a zrušili krytí antikoncepce ze zdravotního pojištění, jež zavedl prezident Barack Obama.

Psychologové pečují o zdrcené demokratické voliče. Mají strach, varují

Ve státě Illinois se například po prezidentských volbách zvýšila poptávka po dlouhodobě působící antikoncepci o 50 procent. V Texasu se v tomto týdnu trojnásobně zvýšil objem finančních darů na účtech Planned Parenthood a přihlásila se víc než stovka dobrovolníků, kteří chtějí pomoci zvládnout vyšší poptávku po antikoncepci.

Postoj Trumpa k plánovanému rodičovství není podle médií úplně jasný. V březnu prohlásil, že ženy si za umělé přerušení těhotenství zaslouží trest, později ale svůj výrok odvolal. Ve středu Trumpův tým vydal prohlášení, v němž bez dalších podrobností uvedl, že budoucí vláda "bude chránit nevinný lidský život od početí do přirozené smrti". K vášnivým odpůrcům interrupcí patří Trumpův viceprezident Mike Pence. 

Moskva: Trump by mohl stáhnout jednotky NATO z našich hranic


Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!