Egyptský vyšetřovatel popřel, že havárii letadla měla způsobit exploze | E15.cz

Egyptský vyšetřovatel popřel, že havárii letadla měla způsobit exploze

Egyptský vyšetřovatel popřel, že havárii letadla měla způsobit exploze
Airbus A320 aerolinek EgyptAir
• 
ZDROJ: Aktug Ates, Wikimedia Commons
24. května 2016 • 14:07
Šéf egyptských vyšetřovatelů popřel dnešní zprávu, že ohledání pozůstatků obětí čtvrteční havárie letadla společnosti Egyptair ukázalo na výbuch na palubě. To pod podmínkou zachování anonymity sdělil agentuře AP jeden z expertů, který prý pozůstatky v káhirské márnici osobně zkoumal.

Kusy těl byly podle něj moc malé, což vysvětlil tím, že na palubě airbusu mířícího z Paříže do Káhiry došlo patrně k explozi. Agentura Reuters psala, že vyšetřovatelé podle jejích zdrojů zatím nenašli stopy výbušniny. „Cokoli zveřejněné na toto téma jsou zcela mylné a bezvýznamné domněnky, které nepocházejí z forenzního úřadu,“ citovala egyptská státní agentura MENA šéfa této organizace Hišáma Abdalhamída.

Na palubě airbusu bylo v době jeho pádu do Středozemního moře 66 lidí, všichni zahynuli. Po trupu a hlavně po takzvaných černých skříňkách se záznamy o letu pátrá egyptská ponorka a francouzská hlídková loď a také plavidla a letadla z Británie, Kypru, Řecka a Spojených států.

Možnost výbuchu

Rovněž nezávislý káhirský deník Al-Watan dnes napsal s odvoláním na nejmenovaného forenzního experta, že letadlo vybuchlo, ale že ještě není jasné, zda explozi způsobila nastražená nálož nebo něco jiného. Francouzská média v pondělí psala, že odborníci se stále více přiklánějí k tomu, že za havárií je technická závada, k případnému teroristickému útoku se navíc dosud nikdo nepřihlásil.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) dnes nechtěl podle AP komentovat žádné informace týkající se těl obětí. Do márnice v Káhiře bylo dosud převezeno 23 pytlů s pozůstatky, které se nyní experti pokusí za pomoci testů DNA identifikovat.

Stroj podle francouzských vyšetřovatelů vyslal krátce před pádem sérii varovných signálů o kouři na palubě a dalších možných selháních počítačového systému. Z těchto signálů ale není patrné, co bylo příčinou kouře.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!