Estonsko má novou vládu s proruským premiérem, sankce ale zachová | E15.cz

Estonsko má novou vládu s proruským premiérem, sankce ale zachová

ČTK

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová jmenovala novou vládu levého středu. Kabinet slibuje zachovat beze změny zahraniční a obrannou politiku této členské země Severoatlantické aliance a Evropské unie, ačkoli klíčový partner v nové vládní koalici bývá spojován s Ruskem a těší se přízni početné ruské menšiny, upozornila agentura AP.

V čele patnáctičlenné vlády stojí šéf druhého nejsilnějšího uskupení v parlamentu, Estonské strany středu, 38letý Juri Ratas. Ten teprve před měsícem vystřídal Edgara Savisaara, který stranu středu vedl po čtvrt století. Savisaar svými blízkými styky s Moskvou budil mezi Estonci pochyby, a to zejména uzavřením dohody o spolupráci se stranou ruského prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko. Podle Ratase byla tato dohoda odložena k ledu.

Savisaarovo rozhodnutí neucházet se o další znovuzvolení do předsednické funkce vyústilo v ustanovení nové vládní koalice. Před týdnem padla vláda premiéra Taaviho Roivase, když koalici s jeho Reformní stranou opustili sociální demokraté a konzervativci. Obě tyto skupiny přešly k Ratasově straně, která se ještě donedávna vyhýbala jakékoli kritice sousedního Ruska.

Rusové zaútočí na Pobaltí do dvou let, tvrdí expert, jenž předpověděl Ukrajinu

Nová koalice slíbila nadále podporovat sankce uvalené na Rusko a chce dosáhnout výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu, jak požaduje dohoda spojenců uvnitř NATO.

V pondělí estonský parlament poměrem 53 ku 33 hlasům schválil mandát premiéra Ratase vytvořit novou vládu. Premiér ještě dříve ujistil, že záruky bezpečnosti a blahobytu Estonska vidí v NATO a EU.

Politická scéna pobaltské země s 1,3 miliony obyvatel, z nichž čtvrtinu tvoří Rusové, se během dvou měsíců prudce změnila zvolením nové prezidentky a vytvořením nové vlády. Předchůdce Kaljulaidové Toomas Hendrik Ilves, který stál v čele Estonska deset let, byl ostrým kritikem Ruska.

Strach z Ruska žene Pobaltí do zbrojení, výdaje na obranu tam rostou nejrychleji na světě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!