Etiopii zachvátily rozsáhlé protesty, vládní jednotky zabily na sto demonstrantů | E15.cz

Etiopii zachvátily rozsáhlé protesty, vládní jednotky zabily na sto demonstrantů

8. srpna 2016 • 20:30
Etiopské bezpečnostní síly při potlačování víkendových protivládních protestů zabily nejméně 97 lidí. Uvedla to agentura AP, která se odvolává na předběžnou bilanci tamních opozičních zdrojů a organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Vláda, která vyzvala k násilnému potlačení pouličních protestů, se k počtu obětí nevyjádřila.

Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu i v neděli tak jako v minulých týdnech především v oblasti Oromie ve střední části země a v oblasti Amhara na severu, poprvé ale také v metropoli Addis Abeba. Podle AI zahynulo v Oromii nejméně 67 lidí a v oblasti Amhara nejméně 30. Opozice tvrdí, že obětí bylo celkem nejméně 100 a že bilance se nejspíš ještě zvýší, protože mnoho lidí bylo při střelbě vážně zraněno a lékaři bojují o jejich život.

Vládní síly také v metropoli i jinde zatkly blíže neupřesněný počet demonstrantů. Vláda o víkendu také opět zablokovala obyvatelům přístup k internetu. Stejně jako v minulosti to zdůvodnila tím, že za pouliční násilí jsou zodpovědné „protivládní živly“, které sídlí v zahraničí a fungují přes internet.

Víkendové protesty byly podle zahraničních komentářů svým rozsahem ojedinělé. V regionech Oromija a Amhara žije zhruba 80 procent všech obyvatel Etiopie. Obviňují vládu, jejíž klíčoví představitelé patří k jinému etniku, že je silně diskriminuje.

„Jde o masové hnutí občanské neposlušnosti, které neorganizují politické strany. Lidé už mají dost tohoto režimu a všude to vyjadřují,“ řekl agentuře AFP představitel opozice a předseda parlamentu správní oblasti Oromie Merera Gudina.

Etiopský premiér Hailemariam Desalegn v pátek zakázal veškeré demonstrace, které podle něj ohrožují jednotu země. Vyzval policii, aby případným dalším protestům zabránila všemi dostupnými prostředky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!