EU dodá Severní Koreji potraviny, Soul protestuje | E15.cz

EU dodá Severní Koreji potraviny, Soul protestuje

EU dodá Severní Koreji potraviny, Soul protestuje
Severní Korea, KLDR
• 

bru

Evropská unie poskytne režimu Severokorejského diktátora Kim Čong-Ila potravinovou pomoc v hodnotě 10 milionů eur (243 milionů korun). Informovala o tom Evropská komise s tím, že hlad v zemi ohrožuje životy více než půl milionu lidí. Jižní Korea se obává, že KLDR zásilky zneužije.

Pchjongjang v posledních měsících o humanitární pomoc požádal desítky zemí včetně České republiky, potravin je prý málo kvůli špatnému počasí, zvýšení cen na světových trzích a pozastavení dlouhodobých potravinových dodávek ze strany Jižní Koreje a Spojených států.

„Důvodem tohoto balíčku pomoci je záchrana nejméně 650 tisíc lidí, kteří by jinak zemřeli kvůli nedostatku jídla,“ uvedla v prohlášení eurokomisařka pro humanitární pomoc Kristalina Georgievová. Výživa je určena především pro děti do pěti let věku, které již byly hospitalizovány kvůli podvýživě.

Kritici ale tvrdí, že Severní Korea v minulosti využívala potravinovou pomoc k zásobování své armády čítající milion vojáků. Jihokorejští představitelé uvedli, že potravinové sklady jejího severního souseda jsou přibližně stejně zaplněné jako loni.

USA ale naopak uvažují o tom, že by obnovily své dodávky, které zastavily před třemi lety. Expert na korejské vztahy z International Crisis Group Daniel Pinkston to ale nepředpokládá. „Můj dojem je takový, že Washington řeší mnoho jiných problémů a není zde mnoho politické vůle k poskytnutí pomoci,“ citovala jej agentura Reuters.

Spojené státy dodaly od roku 1995 do KLDR pomoc v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, z toho asi 60 procent tvořily potravinové dodávky. Americký kongres je v názoru na tuto pomoc značně nejednotný.

Georgievová ujistila, že Evropská komise bude pohyb potravinový zásilek monitorovat a pokud zaznamená jejich zneužití, pomoc ihned ukončí. Podle březnové zprávy OSN potřebuje humanitární pomoc šest milionů obyvatel KLDR.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!