Experti opět nepronikli k troskám letadla. Tentokrát ani neopustili Doněck

Nizozemský premiér Mark Rutte požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby přerušil bojové operace v okolí dopadu malajsijského letadla na východě země. V okolí trosek pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, zahraničí experti se proto ani dnes na místo neštěstí nedostali.

Konvoj zahraničních expertů chrání ukrajinští povstalci
29.7.2014 14:20   |  

Skupina australských a nizozemských expertů na soudní medicínu tentokráte ani nevyjela z Doněcka. Válčí se totiž i u silnice, která k troskám stroje vede. V předchozích dnech se vyšetřovatelé museli během cesty kvůli probíhajícím bojům otočit a vrátit do Doněcku.

„Premiér Rutte vyjádřil své znepokojení nad skutečností, že vyšetřovatelům by mohlo být znovu zabráněno v návštěvě místa. Je důležité, aby se tam dostali co nejdříve, aby mohli nalézt a repatriovat těla obětí,“ řekl mluvčí nizozemské vlády Jean Fransman. Dodal, že Porošenko přislíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby co nejdříve zajistil přístup expertů k troskám.

Armáda v pondělí dobyla strategickou výšinu Savur-Mohyla, která leží asi 25 kilometrů od místa tragédie. Kyjev tvrdí, že se rebely snaží vypudit z tohoto místa, aby jim zabránil v ničení důkazů.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines na letu MH17 se na východě Ukrajiny zřítil 17. července. Nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil.

Západ má podezření, že boeing nejspíše omylem sestřelili s použitím ruského protiletadlového raketovému systému Buk separatisté, kteří si civilní letoun asi spletli s vojenským letadlem. Moskva odpovídá, ať Západ doloží svá nařčení konkrétními důkazy, a žádá nestranné vyšetřování pod záštitou OSN.


Čtěte také:

Z Charkova odletěla další dvě letadla s pozůstatky obětí

Moskva odmítá americké satelitní snímky. Podle ní jde o padělky

Na Ukrajinu míří experti soudní medicíny z Nizozemska

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web