Experti opět nepronikli k troskám letadla. Tentokrát ani neopustili Doněck

Nizozemský premiér Mark Rutte požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby přerušil bojové operace v okolí dopadu malajsijského letadla na východě země. V okolí trosek pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, zahraničí experti se proto ani dnes na místo neštěstí nedostali.

Konvoj zahraničních expertů chrání ukrajinští povstalci
29.7.2014 14:20   |  

Skupina australských a nizozemských expertů na soudní medicínu tentokráte ani nevyjela z Doněcka. Válčí se totiž i u silnice, která k troskám stroje vede. V předchozích dnech se vyšetřovatelé museli během cesty kvůli probíhajícím bojům otočit a vrátit do Doněcku.

„Premiér Rutte vyjádřil své znepokojení nad skutečností, že vyšetřovatelům by mohlo být znovu zabráněno v návštěvě místa. Je důležité, aby se tam dostali co nejdříve, aby mohli nalézt a repatriovat těla obětí,“ řekl mluvčí nizozemské vlády Jean Fransman. Dodal, že Porošenko přislíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby co nejdříve zajistil přístup expertů k troskám.

Armáda v pondělí dobyla strategickou výšinu Savur-Mohyla, která leží asi 25 kilometrů od místa tragédie. Kyjev tvrdí, že se rebely snaží vypudit z tohoto místa, aby jim zabránil v ničení důkazů.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines na letu MH17 se na východě Ukrajiny zřítil 17. července. Nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil.

Západ má podezření, že boeing nejspíše omylem sestřelili s použitím ruského protiletadlového raketovému systému Buk separatisté, kteří si civilní letoun asi spletli s vojenským letadlem. Moskva odpovídá, ať Západ doloží svá nařčení konkrétními důkazy, a žádá nestranné vyšetřování pod záštitou OSN.


Čtěte také:

Z Charkova odletěla další dvě letadla s pozůstatky obětí

Moskva odmítá americké satelitní snímky. Podle ní jde o padělky

Na Ukrajinu míří experti soudní medicíny z Nizozemska

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web