Exšéfovi MMF hrozí vězení. Španělsko muselo zachránit banku, kterou vedl

Čtyři a půl roku vězení a vyplacení odškodného skoro 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun) žádá prokurátor pro někdejšího španělského ministra a poté šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rodriga Rata. Napsal to španělský deník El Mundo. Kauza, v níž je obviněno 66 lidí, se týká banky Bankia, k jejíž záchraně v roce 2012 využil španělský stát pomoci od eurozóny.

 banka Bankia
14.1.2016 18:51   |  

Podle španělského listu El País způsobili obvinění bance v letech 1999 až 2012 celkovou škodu 15,2 milionu eur (asi 410 milionů korun). V případu jde o zneužívání kreditních karet pro soukromé účely manažery a členy správní rady banky Bankia, která v době převzetí státem v roce 2012 spravovala přes 10 procent vkladů v zemi.

Systém používání karet k platbám výdajů na reprezentaci, který v bance fungoval už dříve, se za vedení Miguela Blesy (2003-2010) a jeho nástupce Rata stal neprůhledným a manažeři ho nekontrolovatelně zneužívali. Celkem takto využívalo černé karty 85 osob.

Rodrigo Rato stál v čele peněžního ústavu Bankia od února 2010 do května 2012 a vydávání takových karet stejně jako jeho předchůdce schvaloval. Karty zrušil až Ratův nástupce Ignacio Goirigolzarri v roce 2012.

Rato šéfoval MMF v letech 2004-2007, předtím byl od roku 1996 do roku 2004 ministrem hospodářství. Je vyšetřován i kvůli daňovým únikům a praní špinavých peněz.


Čtěte také:

Španělsko odmítlo další pomoc od ESM, celkem získalo přes bilion korun

Akcionáři Bankie přijdou skoro o všechny peníze. I tisíce obyčejných Španělů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web