Filipíny obvinily Čínu, že blokuje jejich přístup k ostrovům

Čína údajně rozmístila několik svých lodí kolem sporného ostrova v Jihočínském moři a zabránila tím filipínským rybářům vydat se do jejich tradičních lovišť. Peking tím dále zvýšil napjatou atmosféru v regionu, uvedly dnes podle agentury Reuters filipínští činitelé.

 Spratlyho ostrovy
2.3.2016 11:02   |  

Americký ministr obrany Ashton Carter v úterý varoval Čínu, aby nepodnikala „agresivní“ akce v regionu, a pohrozil „konkrétními následky“ za militarizaci Jihočínského moře. Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci Spojené státy vyzvalo, aby ze sporů v této oblasti „nedělaly senzaci“.

Filipíny dnes oznámily, že Čína vyslala až sedm svých plavidel ke Quirinovu atolu, který je součástí Spratlyho ostrovů. „To je velmi znepokojující. Quirinův atol je na naší cestě, když míříme z ostrova Palawan na ostrov Pagasa. Je to na půli cesty a my tam obvykle zastavíme, abychom si odpočinuli,“ prohlásil Eugenio Bito-onon, starosta ostrova Pagasa. „Je to jasné porušení našeho práva cestovat, porušení svobody plavby,“ dodal.

Filipínská armáda uvedla, že hlášenou přítomnost čínských lodí v oblasti Spratlyho ostrovů prověřuje. Mluvčí čínské diplomacie v odpovědi na stížnosti řekl, že Peking vyslal svá plavidla ke Quirinovu atolu, aby odtáhla loď, která tam uvázla. Tato plavidla prý již ale tamní vody opustila.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. V praxi si nárok uplatňuje rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratlyho a Paracelských ostrovů. To vyvolává kritiku, protože podobné nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.


Čtěte také:

EU tlačí Čínu a další země k vyřešení sporů o Jihočínské moře

Čína proti všem: Jihočínské moře bylo vždy naše

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům aktualizováno

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s… více

Komerční prezentace
Mobilní web