Fotbalová diplomacie má zachránit Tymošenkovou

Zítřejší utkání Ligy mistrů mezi kluby Šachtar Doněck a FC Porto má být kulisou k novému pokusu evropských představitelů o osvobození ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové. V Doněcku o něm chtějí jednat ministři zahraničí Polska a Švédska Radoslaw Sikorski a Carl Bildt s nejbohatším Ukrajincem a majitelem Šachtaru Rinatem Achmetovem.

Julija Tymošenková
22.11.2011 12:38   |  

„Politický vývoj v zemi je to, o čem chtějí diskutovat. Je to důležité jednání, ale neformální,“ zdůraznil švédský zdroj agentury Reuters. Achmetov, jehož majetek časopis Forbes ohodnotil na 16 miliard dolarů, byl v předvolební kampani sponzorem prezidenta Viktora Janukovyče. V souvislosti s jeho nástupem k moci se na Ukrajině obecně hovoří o „vládě doněckých“.

Uvěznění Tymošenkové, která má strávit sedm let ve vězení kvůli smlouvě o dodávkách ruského plynu, silně poznamenalo formální vztahy Kyjeva s Bruselem. Návštěvě Sikorského, jehož země EU do konce roku předsedá, se proto připisuje poměrně velký význam. „Očekává se, že se politici Evropské unie pokusí ovlivnit Janukovyče s pomocí lidí z jeho kruhu,“ uvedl například list Ukrajinska Pravda.

Ukrajinská ombudsmanka Nina Karpačovová v pondělí prohlásila, že zdravotní stav šéfky opozice je vážný. Podle bývalé poslankyně vládní Strany regionů není Tymošenková schopná vstát z postele a potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web