Fotbalové přestupy stály rekordní peníze | E15.cz

Fotbalové přestupy stály rekordní peníze

Fotbalové přestupy stály rekordní peníze
Německý fanoušek
• 
ZDROJ: čtk/AP

Martina Peřinková

Letní přestupové období ve většině evropských fotbalových soutěží skončilo poslední srpnový den. Konečný účet je nejvyšší v historii. Evropské kluby zaplatily za nové posily rekordní 3,3 miliardy eur. Nového maxima také dosáhly výdaje za přestupy v anglické Premier League. A to přesto, že nezměnila dres žádná z nejjasnějších fotbalových hvězd.

Na letním přestupovém trhu se kluby nejvíce činily v roce 2013, kdy za nové hráče vydaly 2,85 miliardy eur. Letos k této sumě ještě téměř půl miliardy přidaly. Největší zásluhu na tom mají tradičně kluby z pěti největších evropských lig. Celky z Anglie, Itálie,
Německa, Francie a Španělska se na souhrnné částce podílely 2,97 miliardy eur.

Rekordně se činily hlavně kluby z Premier League, které vydaly za přestupy 1,18 miliardy eur, nejvíce v historii. Z toho 285 milionů šlo na přestupy uvnitř Premier League a 102 milionů připadlo na druhou nejvyšší anglickou soutěž. Nejdražší byly posily ze zahraničních klubů, za něž Angličané zaplatili 794 milionů eur.

Druhou příčku žebříčku investic do nových hráčů zaujala překvapivě italská liga. Tamní kluby se v posledních letech potýkaly s finančními problémy a také na mezinárodní scéně se jim příliš nedařilo – až do loňské sezony, ve které Juventus Turín došel do finále Ligy mistrů. Povedený ročník se projevil i na letních přestupech, neboť italské kluby utratily celkem 545 milionů eur.

Nejdražší letní přestupyNejdražší letní přestupyAutor: E15

Těsně na třetím místě skončilo Španělsko. Real Madrid nedokázal dotáhnout přestup brankáře Davida De Chey z Manchesteru United a Barcelona taktéž hráče nekupovala, až na dvě výjimky. Katalánský celek má totiž až do konce roku pozastaveny přestupy. Hráči, kteří přišli už v létě, smějí do konce roku jen trénovat.

Jak bývá zvykem, do velkých nákupů se opět nepustily německé kluby. Ty si přivedly hráče, za které utratily 394 milionů eur. Nejméně z pětice největších lig zaplatily za přestupy francouzské celky, a to 299 milionů eur.

Mezi kluby rekordně platil Manchester City – vydal 204 milionů eur, což ho po čtyřech letech vrátilo na čelo pomyslného žebříčku. Anglický celek se podílel i na dvou nejdražších letních přestupech, jež zároveň patří mezi desítku nejnákladnějších přestupů v historii.
Nejdražším letošním hráčem se stal Kevin De Bruyne, za něhož Wolsfsburg dostal od Manchesteru City 75 milionů eur.

Názory odjinud: Přes všechny problémy vítězí fotbal

Autor: Martina Peřinková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!