Francie: Ve výjimečném stavu budeme porušovat lidská práva

Francie informovala Radu Evropy (RE), že po dobu nynějšího výjimečného stavu, který byl v zemi vyhlášen po pařížských atentátech, bude porušovat Evropskou konvenci o lidských právech. Uvedla to dnes agentura AFP. Výjimečný stav nařízený po teroristických útocích z 13. listopadu má platit do konce února 2016.

 Policisté při zásahu v Saint-Denis
27.11.2015 21:06   |  

V dopise z 24. listopadu Francie sděluje vedení RE ve Štrasburku, že využívá článku 15 uvedené konvence, který umožňuje její porušování v mimořádných situacích. Dopis má podle AFP ochránit Francii před případným odsouzením u Evropského soudu pro lidská práva při RE.

Výjimečný stav dává francouzské policii nové pravomoci. Bezpečnostní síly například nemusejí mít k domácím prohlídkám či elektronickému sledování osob povolení soudu, které za normálních okolností potřebují.

Základní body platí

Generální tajemník RE Thorbjorn Jagland zdůraznil, že Evropská konvence o lidských právech, která garantuje osobní svobody, ve svých základních bodech pro Francii stále platí. Podle nejnovějších průzkumů je většina Francouzů na pozadí přetrvávající teroristické hrozby ochotna omezit své osobní svobody výměnou za bezpečnost.

Podobné dočasné výjimky umožňující porušování konvence o lidských právech v minulosti měly i další členské země RE, například Turecko v roce 1990, Gruzie v roce 2006 či Arménie v roce 2008.


Čtěte také:

V boji proti Islámskému státu se můžeme spojit i s Asadem, říká Francie

Francie řeší, kde pohřbí zabité teroristy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web