Francouzské Mistraly chce nejen Egypt, ale i Kanada či Indie

O dvě moderní francouzské vojenské lodě Mistral, které mělo původně získat Rusko, má zájem několik zemí. Podle zástupce francouzského úřadu vlády jde o Kanadu, Indii, Singapur, ale hlavně Egypt.

Sevastopol, jedna z dvou francouzských lodí třídy Mistral původně pro Rusko
11.9.2015 17:59   |  

Generální tajemník odboru obrany a národní bezpečnosti Louis Gautier řekl, že před chystanou transakcí musí francouzský stát ale nejprve kompenzovat Rusko, které skoro celou sumu kontraktu zaplatilo.

Kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy eur (32 miliard korun) Francie uzavřela s Ruskem již v průběhu minulých let. Kvůli přístupu Moskvy k Ukrajině Paříž nejprve dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral zmrazila a nedávno nakonec zrušila.

Už v srpnu se spekulovalo, že nejvážnějším zájemcem o obě plavidla je Egypt, který se snaží posílit svou vojenskou sílu v době, kdy doma i v zahraničí čelí islámským vzbouřencům. Egypt je se Saúdskou Arábií členem mezinárodní vojenské koalice, která bojuje proti rebelům v Jemenu.


Čtěte také:

Konec sporů. Francie vrátila Moskvě peníze za nedodané Mistraly

USA se znovu sbližují s Egyptem, obnovily strategické partnerství

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Zájem finančníka Pavla Tykače o koupení černouhelné OKD dává logiku, shodují se analytici. Upozorňují především na Tykačovy dobré informace z oboru, které má díky své skupině… více

Komerční prezentace
Mobilní web