Francouzské Mistraly chce nejen Egypt, ale i Kanada či Indie

O dvě moderní francouzské vojenské lodě Mistral, které mělo původně získat Rusko, má zájem několik zemí. Podle zástupce francouzského úřadu vlády jde o Kanadu, Indii, Singapur, ale hlavně Egypt.

Sevastopol, jedna z dvou francouzských lodí třídy Mistral původně pro Rusko
11.9.2015 17:59   |  

Generální tajemník odboru obrany a národní bezpečnosti Louis Gautier řekl, že před chystanou transakcí musí francouzský stát ale nejprve kompenzovat Rusko, které skoro celou sumu kontraktu zaplatilo.

Kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy eur (32 miliard korun) Francie uzavřela s Ruskem již v průběhu minulých let. Kvůli přístupu Moskvy k Ukrajině Paříž nejprve dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral zmrazila a nedávno nakonec zrušila.

Už v srpnu se spekulovalo, že nejvážnějším zájemcem o obě plavidla je Egypt, který se snaží posílit svou vojenskou sílu v době, kdy doma i v zahraničí čelí islámským vzbouřencům. Egypt je se Saúdskou Arábií členem mezinárodní vojenské koalice, která bojuje proti rebelům v Jemenu.


Čtěte také:

Konec sporů. Francie vrátila Moskvě peníze za nedodané Mistraly

USA se znovu sbližují s Egyptem, obnovily strategické partnerství

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web