Francouzské protesty proti reformě penzí nepolevují

17.10.2010 17:53   |  

Sobotních demonstrací proti plánované důchodové reformě se ve Francii zúčastnily statisíce lidí. Podle policie jich bylo 825 tisíc, odbory uvádějí číslo mnohonásobně vyšší, až tři miliony lidí. Od září šlo už o pátou vlnu protestů proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věkovou hranici pro odchod do předčasného důchodu ze šedesáti na dvaašedesát let. Po celé Francii se konalo na 230 protestních akcí s převážně bujarou atmosférou, v hojném počtu se jich zúčastnili i středoškoláci.

Do stávky vstoupili také zaměstnanci všech dvanácti francouzských rafinerií. Potrubí zásobující dvě hlavní pařížská letiště Roissy a Orly, která byla ohrožena nedostatkem pohonných hmot, je však po několikadenní odstávce opět v provozu.

Podle prezidenta Nicolase Sarkozyho, pro nějž je reforma vlajkovu lodí dosavadní politiky, jde o jedinou možnost, jak zastavit každoroční 32miliardový penzijní schodek, který do roku 2020 vystoupá na padesát mi- liard. Nadcházející týden bude pro Sarkozyho nejtěžší od zvolení do funkce.

V úterý se má konat další masová demonstrace a ve středu jde zákon na hlasování do Senátu. Tlak na vládu je ale značný. Například podle ministryně hospodářství Christine Lagardeové by postupné zvedání hranice pro odchod do předčasné i plné penze bylo méně bolestné než zvyšování penzijních příspěvků a osekání důchodů, které se v současnosti týká 15 milionů Francouzů.

Francie má dlouhou tradici odvracení nepopulárních vládních rozhodnutí stávkami a pouličními demonstracemi. Přestože někteří sociologové začínají současnou vlnu protestů přirovnávat k bouřlivému roku 1968, podle zpravodajského serveru France 24 Francouzi podle posledních průzkumů začínají chápat, že zvyšování hranice pro odchod do důchodu bude stejně jako v ostatních evropských zemích nevyhnutelné.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web