Generalissimus Putin. Podle ruských médií by měl dostat vyznamenání

Ruský prezident Vladimir Putin by měl dostat za připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku nejvyšší státní vyznamenání, titul Hrdiny Ruska. S "občanskou iniciativou" adresovanou parlamentu podle vládního listu Rossijskaja gazeta přišli novináři z Chabarovska a posléze se přidali i žurnalisté ze snad celého Dálného východu. A to i tací, kteří si před lety stěžovali americkému prezidentovi na ruské poměry.

 Vladimir Putin
30.7.2014 16:24   |  

„Napsal jsem všem, koho jsem znal, a všichni to podpořili,“ svěřil se majitel jednoho místního webu Konstantin Pronjakin. Na ostrově Sachalin prý „rovnou navrhli dát titul generalissimus“.

Tuto nejvyšší vojenskou hodnost, která z ruských řádů zmizela v roce 1993, získal jen sovětský diktátor Josif Stalin, prý aby se odlišil od ostatních maršálů. Sice prý byly i návrhy udělit ji i Stalinovým nástupcům, ale Nikita Chruščov se spokojil s hodností generálporučíka a někdejší politruk Leonid Brežněv to dotáhl na maršála. Formálně je ovšem za vrchního velitele ozbrojených sil označován každý z prezidentů.

Hlásá svobodu slova

„My, ruští občané a dálněvýchodní novináři předkládáme návrh udělit státní vyznamenání Hrdina Ruska jako nejvyšší ocenění za zásluhy o stát a lid prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi,“ praví se v návrhu. Autoři dále vysvětlují, že hlavní Putinova zásluha spočívá v připojení Krymu, ale prý se zasloužil také o „zachování územní celistvosti Ruska“, vyznačuje se neochvějným vlastenectvím, prosazováním ruských zájmů po celém světě a „hlásáním svobody slova v rámci zákonů“.

Poloostrov Krym roku 1954 tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov připojil k Ukrajině. Letos v březnu se na poloostrově pod dohledem ruských vojáků odehrálo referendum, v němž tamní Rusové odhlasovali připojení k Rusku, po kterém následoval prudký růst Putinovy popularity.

Žalobníci se polepšili

„Euforie z Krymu konečně dorazila na Dálný východ,“ usoudil server Newsru.com, kterému se celá iniciativa jeví poněkud zpozdilou - a hlavně si prý iniciátoři celého povyku před čtyřmi roky stěžovali americkému prezidentovi Baracku Obamovi na žalostný stav svobody slova v Rusku. „Včerejší žalobníci si asi myslí, že současný stav si zaslouží pochvalu,“ poznamenal server. Prý i místní politici mají pochybnosti o tom, zda by se novinářští „žraloci“ měli vyznačovat až takovou podlézavostí.

S titulem Hrdiny Ruska se pojí i zlatá hvězda nošená na hrudi a bronzová busta, umisťovaná v hrdinově rodišti. Vladimir Putin je nositelem mnoha ruských vyznamenání, včetně medailí Za bezúhonnou službu v někdejší sovětské tajné službě KGB.


Čtěte více:

Radek Palata: Rusko padá hluboko do izolace

EU: Nové sankce proti Rusku zasáhnou ropný i zbrojní průmysl

EU schválila další sankce, postihnou prý i osoby blízké Putinovi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web