Germanwatch: Čistotu ovzduší chrání nejlépe Švédsko

Švédsko, Velká Británie a Německo jsou šampiony v ochraně ovzduší, na pranýři jsou nastupujícío velmoci Brazílie, Indie a Čína. Takový je závěr aktuálního indexu CCPI 2012, který představila na světovém summitu o klimatu v jihoafrickém Durbanu německá nezisková organizace Germanwatch.

ilustrační foto
6.12.2011 16:26   |  

Výsledné bodování odráží několik změn. Brazílie, v minulosti kritizovaná za mýcení deštných pralesů a masivní emise CO2, se vydala v uplynulých letech cestou úspěšné nápravy své ekologické politiky. Nyní jakoby ztratila dech: v tabulce CCPI, jejíž první tři pozicenejsou obsazeny, spadla z „vedoucí“ čtvrté příčky na sedmou. Lídrem je Švédsko, následované dvojicí už zmíněných velkých evropských ekonomik. I ony se v tomto hodnocení zlepšily. „Žádný stát nedělá dostatek pro to, aby odvrátil hrozbu změny ovzduší,“ odůvodňuje Germawatch neobvyklé pořadí s prázdnými medailovými posty.

Jako nejdůležitější kritérium vybrali autoři studie finanční krizi v letech 2008 a 2009, která vedla ke značné redukci vypouštěných skleníkových plynů a přiměla četné vlády, aby přehodnotily přístup k poškozování přírody.


Čtěte také: Kalousek nesouhlasí s přidělením bezplatných povolenek


Finální žebříček staví z čtyř pětin na emisních údajích Mezinárodní energetické agentury, zbytek dat spoléhá na odhady 200 odborníků, kteří posuzují národní a mezinárodní klimatické poměry.

Posudky z obou zdrojů zahrnují 61 států, které jsou odpovědné za 80 procent škodlivin v atmosféře. „Nejde pouze o produkci skleníkových plynů, nýbrž také o to, nakolik se země angažují, aby se vzestup globální teploty držel pod dvěma stupni Celsia,“ zdůrazňují experti Germanwatch s odkazem na usnesení loňské klimatické konference v Cancúnu. Česká republika si pohoršila na 46. místo, Čína je 57., poslední je Saúdská Arábie.

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web