Gruzie žádá Ukrajinu o vydání exprezidenta, ten nyní radí Porošenkovi | E15.cz

Gruzie žádá Ukrajinu o vydání exprezidenta, ten nyní radí Porošenkovi

Gruzie žádá Ukrajinu o vydání exprezidenta, ten nyní radí Porošenkovi
Exprezident Gruzie Michail Saakašvili
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Gruzínská generální prokuratura požádala ukrajinskou justici o právní pomoc v kauze stíhaného exprezidenta Michaila Saakašviliho a vyzvala Kyjev k jeho vydání do Gruzie. Saakašvili, jehož v minulých dnech ukrajinský prezident Petro Porošenko jmenoval svým poradcem, je v Gruzii stíhán za údajné zneužití pravomocí. Kyjev žádost podle gruzínské prokuratury odmítl.

Kromě Saakašviliho požádali gruzínští prokurátoři také o vydání bývalého gruzínského ministra spravedlnosti Zuraba Adeišviliho, který rovněž pobývá na Ukrajině. Po loňském převratu, kdy byl ze země vypuzen proruský prezident Viktor Janukovyč, povolala nová ukrajinská vláda do státního aparátu několik bývalých ukrajinských politiků i expertů z pobaltských zemí. Jejich hlavním úkolem je vytvořit nástroje pro boj s všudypřítomnou korupcí.

Ukrajinská prokuratura už v minulosti podle agentury Interfax oznámila do Tbilisi, že stíhané politiky gruzínským úřadům nevydá. Saakašvili, který od loňského léta žije střídavě na Ukrajině a v USA, se v minulých dnech kromě prezidentského poradce stal i šéfem Porošenkovy „konzultativní mezinárodní rady“. Jeho úkolem prý bude koordinace zbrojních dodávek ze zahraničí.

„Úřad ukrajinského generálního prokurátora s námi nespolupracuje a odmítl je vydat,“ stojí v prohlášení gruzínské prokuratury. Kyjev zatím tato slova nijak nekomentoval.

Exprezidentovo stíhání bylo v Gruzii zahájeno krátce po volební porážce Saakašviliho strany Sjednocené národní hnutí v roce 2012. Nový gruzínský režim po nástupu k moci přes protesty západních států začal trestně stíhat několik bývalých vysokých státních funkcionářů. Podle gruzínské opozice rozpoutalo Tbilisi po volbách politické procesy proti nepohodlným politikům.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!