Hlasování o protipirátském zákonu v USA se kvůli protestům odkládá

Vlna protestů - od bezprecedentního odpojení internetové encyklopedie Wikipedia na 24 hodin po petici předloženou vyhledávačem Google, kterou podepsalo přes sedm milionů lidí – donutila americký Senát odložit na neurčito hlasování o jednom z kontroverzních zákonu proti internetovému pirátství. Senátoři o něm měli hlasovat v úterý.

 Hackeři
20.1.2012 18:58   |  

Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že odklad je nutný „ve světle nedávných událostí“. Reid se mimo to potýká i se slábnoucí podporou pro zákon, označovaný jako PIPA, mezi senátory. Šest senátorů, kteří byli pod normou podepsaní, navíc nyní se zněním zákona nesouhlasí a žádají jeho přepracování.

Reid nicméně vyjádřil přesvědčení, že se během několika týdnů spory o obsah zákona podaří vyřešit. Zdůraznil, že kvůli internetovému pirátství americká ekonomika každoročně přichází o miliardy dolarů.

Návrhy amerických zákonů, označovaných zkratkami SOPA a PIPA, vyvolaly odpor mezi internetovými společnostmi. Ty kritizují především ustanovení, podle kterých by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat zablokování všech stránek, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.


Čtěte také: Wikipedia se na den vypne. Protestuje tak proti antipirátskému zákonu


Navržené zákony dnes kritizovala i eurokomisařka Kroesová. „Nepotřebujeme špatné zákony. Potřebujeme lépe chránit výhody otevřeného internetu,“ uvedla dnes na svém twitterovém účtu. „Překračování nejvyšší povolené rychlosti je také nelegální, ale přesto nezavádíme na dálnice zpomalovací prahy,“ doplnila.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web