Humanitární krize v Sýrii se prohloubila

Před válkou v Sýrii uprchly miliony lidí do sousedních zemí, další jsou běženci ve vlastní zeni. Ve velmi špatných podmínkách tam žije šest a půl milionu osob, jež kvůli bojům musely opustit domovy, uvádí zpráva OSN. Na konci roku 2013 bylo ve světě rekordních 33,3 milionu vnitřních uprchlíků. Organizace hlásí 8,2 milionu nových případů a z nich připadá 43 procent na Syřany.

Syrští uprchlíci v táboře v Bulharsku
15.5.2014 10:06   |  

V souvislosti s boji mezi silami prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci navíc zemřelo už 150 tisíc lidí. OSN tvrdí, že humanitární situace v Sýrii se zhoršuje a nikdo neví, kde končí dodávky pomoci. Dává najevo velkou frustraci z vývoje. Kvůli neúspěchům v mírových jednáních v úterý oznámil rezignaci zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí.

Odchod zvažoval déle, jeho rozhodnutí ale zřejmě urychlilo vyhlášení prezidentských voleb, kterých se 3. června zúčastní i Asad. Kampaň už odstartovala a v ulicích Damašku se množí billboardy na jeho podporu. „Nezavřeme oči, dokud neřekneme ano oftalmologovi,“ píše se na jednom s odkazem na prezidentovo původní povolání.

Souboje se prvně účastní vícero kandidátů, další dva jsou však poměrně neznámí. Zástupce skutečné opozice pravidla vyloučila. Volby se uskuteční jen v oblastech kontrolovaných vládou. Kritici zdůrazňují, že do nich nemohou zasáhnout miliony uprchlíků. Nikdo tak nepochybuje o tom, že Asad vyhraje, což mu zajistí legitimitu pro podporu ze strany Ruska a dalších zemí.

Režim v Damašku je v současnosti plný sebevědomí. Podle odhadů expertů kontroluje asi polovinu území, před pár dny se mu podařilo dohodou s rebely získat cennou kořist – baštu odboje Homs. „Lidé v Homsu přestali myslet na revoluci. Chtějí žít, tak to je,“ konstatoval jeden z povstalců, kteří město vyklidili.

Vzhledem k tomu, že Sýrie se stala kolbištěm pro měření sil dvou regionálních velmocí, je Asadovo převzetí kontroly nad třetím největším městem považováno i za velký úspěch Íránu na úkor Saúdské Arábie. „V Sýrii jsme zvítězili. Režim zůstane, Američané prohráli,“ řekl tento týden podle listu The Guardian šéf íránského parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alejdin Boružerdí.

Klid v Sýrii však patrně ještě dlouho nenastane. „Rebelové jsou ve špatném stavu, tuto válku nemohou vyhrát. Pro režim však bude těžké je úplně porazit, protože mají peníze a zbraně ze zahraničí,“ řekl USA Today Joshua Lendis ze Střediska pro blízkovýchodní studia na oklahomské univerzitě.


Čtěte také:

Obama: Pro Asada není v budoucí Sýrii místo

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web