Investora Shkreliho zatkla FBI. Podezírá jej z podvodů

Investora do biotechnologií Martina Shkreliho, který se „proslavil“ nedávným radikálním zvýšením ceny léku na parazitickou infekci z 13,5 na 750 dolarů, zatkli agenti americké FBI. Zatčení podle oficiálních vyjádření nesouvisí s tímto cenotvorným krokem, nýbrž s podezřením ze spáchání podvodu v jedné z firem, ve kterých Shkreli dříve působil.

 Martin Shkreli
18.12.2015 12:01   |  

Shkreli pracoval jako CEO biotechnologické firmy Retrophin a je také zakladatelem hedgeového fondu MSMB Capital Management. Souběžně se Shkrelim byl zatčen právník Evan Greebel, který působil jako externí poradce firmy Retrophin.

Podle obžaloby Shkreli a Greebel zosnovali mezi roky 2009 a 2014 celkem tři podvody podle takzvaného Ponziho schématu, které měly investory připravit o kapitál. „Firmu Retrophin používal jako osobní pokladničku,“ dodal žalobce Robert Capers. Shkreli v následném prohlášení pro média veškerá obvinění odmítl a prohlásil se za nevinného.

Kauza Shkreli
Shkreli se dostal do hledáčku veřejnosti a médií v srpnu letošního roku, kdy jeho firma Turing Pharmaceuticals zvýšila cenu generického léku Daraprim na zřídkavou parazitickou infekci z 13,5 na 750 dolarů za pilulku. Vysloužil si za to hlasitou kritiku mimo jiné i od Hillary Clintonové a také úřadů, které začaly vyšetřovat cenotvorbu léčiv.

Čtěte také:

KaloBios: Z odepsané firmy je investiční hit

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web