Irácká armáda dobyla okolí Ramádí, zpřístupnila silnici do Bagdádu

Irácká armáda získala pod kontrolu další území dosud ovládané islamisty v okolí již dobytého města Ramádí. Mohla tak být znovuotevřena silnice spojující toto město s iráckou metropolí, uvedla agentura AFP. Iráčané oznámili osvobození Ramádí od ozbrojenců na konci prosince, ještě další měsíc ale pokračovaly boje s radikály na východním předměstí Ramádí, které je správním střediskem rozlehlé provincie Anbár.

Irácká armáda v Ramádí
9.2.2016 19:21   |  

Iráckým jednotkám „se podařilo osvobodit oblasti východně od Ramádí“, uvedlo v prohlášení irácké velení. Vojákům se tak povedlo „zpřístupnit silnici mezi Ramádím a Bagdádem, která prochází městem Chálidíja“.

Armáda se snažila dobýt Ramádí několik týdnů. Toto převážně sunnitské město, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů loni v květnu.

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) mají stále pod kontrolou město Fallúdža východně od Ramádí a dvoumilionový Mosul, který obsadili již v červnu 2014. Na dobytí tohoto města na severu země se nyní irácká armáda připravuje a na svou základnu nedaleko Mosulu již vyslala posily.

Správa iráckého Kurdistánu ale už několik měsíců upozorňuje na velké finanční potíže. Masrúr Barzání, který stojí v čele regionální bezpečnostní rady, dnes požádal o mezinárodní pomoc při financování války proti IS. Řekl, že je „zázrak“, že neplacení kurdští bojovníci jsou stále na svých postech na frontě.

Správa autonomních kurdských provincií má dlouhodobý konflikt s Bagdádem kvůli nezaplaceným příjmům z ropy, další problémy vyvolávají nízké ceny ropy a celkový hospodářský úpadek. Kurdské řady nejsou schopny dále platit pešmergům - kurdským bojovníkům, kteří se osvědčili v boji proti IS.

Iráčtí Kurdové požívají autonomii v provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja, které leží na severovýchodě Iráku. Od roku 2014 pak také v nově vytvořené provincii Halabdža, která má jenom asi 100.000 obyvatel, celý Kurdistán podle odhadů kolem pěti milionů. V rámci bojů proti IS Kurdové ubránili také provincii Kirkúk, na niž si dělají historický nárok, a ovládají také části území v provinciích Ninive a Dijála.


Čtěte také:

Pentagon má prý plán, jak porazit Islámský stát v Sýrii a Iráku

Islámský stát vydělává na prodeji otroků, nejvíc si účtuje za malé děti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web