Irácká armáda osvobodila Ramádí od IS, vojáci hledají v ulicích bomby | E15.cz

Irácká armáda osvobodila Ramádí od IS, vojáci hledají v ulicích bomby

ČTK

Ramádí bylo zcela osvobozeno od ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS), oznámila to irácká armáda. Nad vládními budovami v centru města, které leží zhruba 100 kilometrů západně od Bagdádu, zavlála irácká vlajka. Vojáci vládní čtvrť dobyli v neděli, ve zničených ulicích Ramádí se nyní snaží najít výbušniny nastražené islamisty. Irácký premiér Hajdar Abádí v reakci na osvobození města prohlásil, že nadcházejí rok bude rokem konečné porážky IS v jeho zemi.

„Ano, město Ramádí bylo osvobozeno. Irácké protiteroristické jednotky vyvěsily iráckou vlajku nad budovami vládního komplexu,“ oznámil ve státní televizi armádní mluvčí Jahjá Rasúl.

„Bezpečnostní složky nyní kontrolují všechny ulice. Nenarazili na žádný odpor DAIŠ (Islámského státu),“ doplnil ho Ibráhím Fahdáví, jeden z bezpečnostních představitelů provincie Anbár. Vládní čtvrť v Ramádí byla místem nejtvrdších bojů, nyní ale vojáci postupují pomalu a speciální týmy mají za úkol vyčistit celé město od bomb, kterých může být v ulicích a budovách nastraženo několik tisíc. Podle jednoho z vojenských velitelů bylo jen na silnicích u vládního komplexu a v přilehlých budovách umístěno přes 300 výbušných zařízení.

Premiér Abádí v reakci na osvobození města v televizním projevu řekl, že nadcházející rok bude znamenat konečnou porážku IS. „Jestliže byl rok 2015 rokem osvobození, bude rok 2016 rokem velkých vítězství, která přinesou konec přítomnosti DAIŠ v Iráku,“ uvedl. Použil přitom zkratku, která se pro IS používá v arabských zemích. „Přicházíme, abychom osvobodili Mosul,“ dodal Abádí. Druhé největší irácké město Mosul je v rukou islamistů od loňského léta.

Jak uvedli někteří místní představitelé, islamisté prý používali civilisty jako lidské štíty, když jim bylo jasné, že vládní budovy neubrání a snažili se z místa uprchnout. Islámský stát minulý týden odhadoval, že centrum Ramádí brání asi 400 bojovníků. Kolik jich bylo zabito a kolika se podařilo utéct do vzdálenějších částí města, nebylo jasné.

Ani irácká armáda nezveřejnila žádnou bilanci obětí. Podle zdravotníků bylo ale jen v neděli odvezeno do bagdádských nemocnic asi 100 zraněných iráckých vojáků. „Mrtvá těla jsou odvážena přímo do hlavní vojenské nemocnice,“ uvedl jeden z nemocničních zdrojů s tím, že právě z toho důvodu se počet obětí nedá určit.

Armáda se snažila dobýt Ramádí již několik týdnů. Převážně sunnitské město, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů v květnu. Minulou středu vojenské velení oznámilo, že dobytí města je otázkou několika dní. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který islamisté získali loni bez boje.

IS vytlačen z hlavních sunnitských měst v Iráku, drží ale Mosul
V držení vládních sil:

Ramádí - téměř půlmilionové, převážně sunnitské město je správním střediskem provincie Anbár, jež sousedí se Sýrií. Leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a s iráckou metropolí a městy Tikrít, Bákubá či Sámarra tvoří hlavní města tzv. sunnitského trojúhelníku ve středu země.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli město letos 17. května po velké ofenzivě a chaotickém stažení irácké armády z města. Vojáci dobyli centrum města v neděli a dnes bylo oznámeno celkové osvobození města.

Tikrít - asi dvousettisícové město, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, je správním střediskem provincie Saláhaddín. Leží asi 160 kilometrů severozápadně od Bagdádu.

Radikálové z IS jej ovládli loni 11. června, armáda je po velké ofenzivě, při které většina obyvatel opustila město, vytlačila letos 31. března.

Bákubá - téměř půlmilionové město, správní středisko provincie Dijála, které leží jen asi 50 kilometrů severovýchodně od Bagdádu, bylo z područí IS osvobozeno letos v lednu.

Bajdží - v tomto asi dvousettisícovém městě v provincii Saláhaddín, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, je hlavní ropná rafinerie v zemi. IS se rafinerie zmocnil loni v červnu, vládní síly ji osvobodily loni v listopadu.

Sindžár - severoirácké město v provincii Ninive, která má asi 80.000 obyvatel, převážně příslušníků kurdské náboženské menšiny jezídů, dobyli ozbrojenci z IS loni v srpnu. Pak tuto menšinu vyhnali za použití brutální síly a mnoha poprav z města. Oddíly iráckých Kurdů dobyly Sindžár letos 13. listopadu s pomocí leteckých útoků západních mocností.

V držení IS:

Mosul - severoirácké město, druhé největší v zemi (má 1,5 až dva miliony obyvatel) a správní středisko provincie Ninive leží asi 350 kilometrů severně od Bagdádu.

Město dobyli radikálové z IS loni 10. června po několikadenních bojích. Radikálové zde pak 29. června 2014 vyhlásili chalífát, vládu hlavy muslimské obce.

Fallúdža - sunnitské město asi 60 kilometrů západně od Bagdádu, kde žije na 300.000 lidí, ovládli bojovníci z IS loni v lednu.

Tall Afar - převážně sunnitské město na severu země u hranic se Sýrií získal IS pod kontrolu loni v říjnu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!