Iráčtí uprchlíci se vrátí z Německa do Česka. Hrozí jim vyhoštění do vlasti

Do Česka by se v nejbližších dnech měla vrátit skupina 20 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří v dubnu odešli do Německa. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že o předání uprchlíků již požádala německá strana.

Skupina iráckých uprchlíků
13.7.2016 15:51   |  

Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Na začátku dubna se 25 z nich vydalo do Německa, kde požádali o azyl. Žádost ale odmítly německé úřady, které skupinu chtěly vrátit do ČR. Uprchlíci se bránili žalobou a žádostí o předběžné opatření, které by navrácení zabránilo. Správní soud v Drážďanech ale nedávno jejich návrh odmítl.

Uprchlíci budou po příjezdu do Česka umístěni do detenčního zařízení, odkud mohou být později vyhoštěni do Iráku. Mohou také v tuzemsku opětovně požádat o azyl.

Běženci v Německu tvrdě kritizovali podmínky, v jakých údajně museli v Česku žít. Tvrdí, že dostávali špinavou vodu na pití a na záchod je musel doprovázet dozorce. Uvedli rovněž, že úřady jim neustále dávaly najevo, že je v zemi nikdo nechce. Drážďanský soud kritiku odmítl a neshledal systematické nedostatky v českém azylovém řízení nebo podmínkách pobytu pro uprchlíky. Některá tvrzení Iráčanů považoval za nedůvěryhodná.


Čtěte také:

Evropané si myslí, že uprchlíci zvyšují pravděpodobnost terorismu

Soud: Skupina Iráčanů se vrátí z Německa do Česka

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web