Irák: V bitvě o Mosul budeme potřebovat pomoc Kurdů | E15.cz

Irák: V bitvě o Mosul budeme potřebovat pomoc Kurdů

Irák: V bitvě o Mosul budeme potřebovat pomoc Kurdů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Irácká armáda bude potřebovat kurdské bojovníky při dobývání Mosulu, největšího města pod kontrolou radikálů z Islámského státu (IS). Řekl to irácký ministr financí Hošjar Zibarí v rozhovoru, který zveřejnila agentura Reuters. Bitva o Mosul bude podle něj "velice, velice náročná".

Mosul leží asi 400 kilometrů od Bagdádu a je dalším cílem ofenzivy iráckých ozbrojených sil poté, armáda v pondělí osvobodila od IS město Ramádí na západě země.

“(Při útoku na Mosul) bude potřeba dobrého plánování, příprav, odhodlání všech klíčových hráčů. Pešmergové jsou velkou silou, na Mosul nemůžeme bez Pešmergů,“ řekl Zibarí, který je sám Kurd. Pešmergové jsou ozbrojenými složkami autonomního iráckého Kurdistánu.

Dvoumilionový, převážně sunnitský Mosul obsadil Islámský stát loni v červnu. Radikálové zde vzápětí vyhlásili chalífát, vládu hlavy muslimské obce. Bitva o Mosul bude podle Zibarího velmi náročná. „Nebude to jednoduchá operace, (bojovníci IS) se po nějakou dobu připravovali, ale je to uskutečnitelné,“ dodal.

Vzhledem k rozsáhlé oblasti kolem Mosulu, kterou bude potřeba zabezpečit, bude podle Zibarího možná potřeba podpory místních sunnitských sil a rovněž šíitských milicí podporovaných Íránem. Ty se nesměly účastnit bojů o Ramádí, aby nedocházelo ke střetům se sunnitskými obyvateli města.

Pokud by se armádě podařilo získat Mosul, byl by to podle Zibarího konec chalífátu vyhlášeného v přilehlých sunnitských oblastech Iráku a Sýrie. „Právě tam (vůdce IS) abú Bakr Bagdádí vyhlásil svůj chalífát. (Mosul) je v podstatě jeho hlavním městem,“ řekl Zibarí.

IS vytlačen z hlavních sunnitských měst, drží ale Mosul
V držení vládních sil:

Ramádí - téměř půlmilionové, převážně sunnitské město je správním střediskem provincie Anbár, jež sousedí se Sýrií. Leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a s iráckou metropolí a městy Tikrít, Bákubá či Sámarra tvoří hlavní města tzv. sunnitského trojúhelníku ve středu země.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli město letos 17. května po velké ofenzivě a chaotickém stažení irácké armády z města. Vojáci dobyli centrum města v neděli a dnes bylo oznámeno celkové osvobození města.

Tikrít - asi dvousettisícové město, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, je správním střediskem provincie Saláhaddín. Leží asi 160 kilometrů severozápadně od Bagdádu.

Radikálové z IS jej ovládli loni 11. června, armáda je po velké ofenzivě, při které většina obyvatel opustila město, vytlačila letos 31. března.

Bákubá - téměř půlmilionové město, správní středisko provincie Dijála, které leží jen asi 50 kilometrů severovýchodně od Bagdádu, bylo z područí IS osvobozeno letos v lednu.

Bajdží - v tomto asi dvousettisícovém městě v provincii Saláhaddín, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, je hlavní ropná rafinerie v zemi. IS se rafinerie zmocnil loni v červnu, vládní síly ji osvobodily loni v listopadu.

Sindžár - severoirácké město v provincii Ninive, která má asi 80.000 obyvatel, převážně příslušníků kurdské náboženské menšiny jezídů, dobyli ozbrojenci z IS loni v srpnu. Pak tuto menšinu vyhnali za použití brutální síly a mnoha poprav z města. Oddíly iráckých Kurdů dobyly Sindžár letos 13. listopadu s pomocí leteckých útoků západních mocností.

V držení IS:

Mosul - severoirácké město, druhé největší v zemi (má 1,5 až dva miliony obyvatel) a správní středisko provincie Ninive leží asi 350 kilometrů severně od Bagdádu.

Město dobyli radikálové z IS loni 10. června po několikadenních bojích. Radikálové zde pak 29. června 2014 vyhlásili chalífát, vládu hlavy muslimské obce.

Fallúdža - sunnitské město asi 60 kilometrů západně od Bagdádu, kde žije na 300.000 lidí, ovládli bojovníci z IS loni v lednu.

Tall Afar - převážně sunnitské město na severu země u hranic se Sýrií získal IS pod kontrolu loni v říjnu.

Reportáž ze Sindžáru, kde se jezídi brání Islámskému státu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!