Írán otestoval novou řízenou raketu, má dolet až 1700 kilometrů | E15.cz

Írán otestoval novou řízenou raketu, má dolet až 1700 kilometrů

Írán otestoval novou řízenou raketu, má dolet až 1700 kilometrů
Ilustrační foto (Íránské Muzeum války s Irákem v Hamedánu)
• 
ZDROJ: E15 - Saša Blau
11. října 2015 • 09:37
Írán úspěšně vyzkoušel nový typ balistické rakety, která může být řízena až do zásahu cíle. Oznámil to íránský ministr obrany Hosejn Dehkán. "Raketa Emad je schopna velice přesně zasáhnout cíle a úplně je zničit," řekl ministr.

Írán v srpnu představil novou raketu typu země-země, která je údajně schopna s vysokou přesností zasáhnout cíl v okruhu 500 kilometrů. Raketa Emad má ale být podle agentury IRNA raketou dlouhého doletu.

Anthony Cordesman z organizace Center for Strategic and International Studies dříve uvedl, že Emad bude mít dolet okolo 1700 kilometrů, přesnost 500 metrů a unese nálož o hmotnosti 750 kilogramů, napsala agentura Reuters. Emad je zřejmě verzí Šaháb-3 na tekuté palivo, která je v íránské výzbroji od roku 2003. Má sice podobný dolet, ale přesnost jen dva kilometry.

„Emad představuje do do přesnosti značný pokrok. Má moderní navádění a kontrolní systém,“ dodal izraelský zbraňový expert Uzi Rubin.

V únoru íránská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici o hmotnosti 52 kilogramů, údajně jako již čtvrtý satelit, který Írán vyslal do vesmíru.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!