Írán zalévá betonem reaktor v Aráku, útlum čeká i další zařízení

Írán odstranil vnitřní část těžkovodního reaktoru v Aráku a uvolněný prostor plní betonem. S odkazem na dobře informované zdroje to oznámila íránská agentura Fars. Írán tímto postupem dodržuje dohodu o omezení svého jaderného programu, která mu přinese zrušení mezinárodních sankcí.

Íránský jaderný reaktor v Araku
11.1.2016 18:25   |  

Dohoda byla uzavřena loni v červenci se šesti velmocemi (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo). Írán se zavázal k omezení části svých jaderných provozů, k nimž patří také Arák s těžkovodním reaktorem.

Zařízení v Aráku bude přestavěno tak, aby nemohlo sloužit k výrobě plutonia využitelného pro atomovou bombu. Jádro reaktoru musí být podle dohody odstraněno a zabetonováno, aby nemohlo být v budoucnu použito znovu.

Dále má podle dohody Írán odstavit část centrifug na obohacování uranu v Natanzu a podzemní pracoviště ve Fordo přestavět na výzkumné středisko. Musí také vyvézt 12 tun svých zásob obohaceného uranu a nainstalovat monitorovací systémy v uranových dolech.

Výměnou budou zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za jeho předchozí neochotu vyjasnit sporné body jaderných aktivit.


Čtěte také:

Írán odhalil druhé silo pro balistické rakety Emad

Írán splnil podmínku pro zrušení sankcí, vyvezl většinu uranu do Ruska

MAAE: Írán vyvíjel jaderné zbraně, výzkum před lety ukončil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web