Irsko čeká další emigrační vlna, odcházejí hlavně mladí lidé

24.11.2010 9:13   |  

„Všechny pochybnosti, které jsem měla o emigraci, se tento týden rozplynuly. Je to buď odchod, nebo čekat, než se irská ekonomika znovu sebere,“ cituje BBC třicetiletou Claire Jacksonovou. „Nemůžu ale čekat tři, pět nebo deset let. Příští rok se stěhuji do Británie. Je složité šetřit, když jsem na podpoře, ale jsem rozhodnutá,“ dodává vysokoškolačka, která se marně snaží najít práci a čas vyplňuje aktivitou ve dvou charitách a vedením hereckého spolku.

Podobně jako ona uvažuje čím dál víc hlavně mladých Irů. Nezaměstnanost v zadlužené zemi je na 13 procentech, mezi lidmi do pětadvaceti let je bez práce celá třetina.

Během dvanácti měsíců mezi loňským a letošním dubnem odešlo z Irska 65 tisíc lidí, o čtyřicet procent víc než během stejné doby v předchozím roce. Přibližně polovinu z tohoto čísla tvořili lidé z východní Evropy, kteří se vraceli domů. Počet odcházejících se ale stále zvyšuje a začíná jít většinou právě o Iry, tvrdí irský Ekonomický a sociální výzkumný ústav. Analytici také předpovídají, že mezi lety 2010 a 2015 odejde z ostrova dalších dvě stě tisíc lidí.

Podle Mary Corcoranové, profesorky sociologie na National University of Ireland, byla léta irské prosperity spíše výjimkou. Každou druhou dekádu od vzniku samostatného Irska v roce 1919 byla podle ní emigrace součástí ekonomického přežití země. Tradiční destinací emigračních irských vln je Velká Británie, tu však podle údajů z minulého roku odsunuly na čtvrté místo Austrálie, Nový Zéland a Kanada.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web