IS prý popravil pět lidí za špionáž pro Británii

aktualizováno Islámský stát (IS) zveřejnil nové video, v němž oznamuje údajnou popravu pěti britských špionů a vyhrožuje premiérovi Davidu Cameronovi za jeho podíl na bombardování Sýrie. Oznámil to list The Independent. V nahrávce, jejíž pravost nelze ověřit, označuje IS předsedu britské vlády za imbecila a otroka Bílého domu.

Vlajka islámského státu v Iráku
3.1.2016 21:17   |  

Pětice mužů oblečených v oranžových kombinézách se na záběrech „přiznává“ ze špionáže ve prospěch britských zpravodajských služeb. Jeden z mužů tvrdí, že měl vyzradit místo, kde operují oddíly IS. Několik „odsouzených“ prohlašuje, že je z města Rakka na severu Sýrie, další údajně pocházejí z libyjského Benghází. K britskému původu se nehlásí nikdo z nich.

Desetiminutový klip pak ukazuje „odsouzené“, jak poklekají před svými pěti katy. Muži měli být střeleni do zátylku kdesi v poušti.

Maskovaný muž s britským přízvukem ve videu prohlašuje, že britská vláda „špiony“ opustila. „Toto je poselství Davidu Cameronovi,“ říká terorista do kamery a britského premiéra označuje za imbecila a otroka Bílého domu.

„Islámský stát jednoho dne napadne vaší zemi, kde zavládne právo šaría,“ prohlašuje muž a vzkazuje předsedovi britské vlády: „Tuto válku prohrajete, jako jste prohráli v Iráku a Afghánistánu. Tentokrát ale porážku zdědí vaše děti a budou na vás vzpomínat jako na blázny, kteří si mysleli, že mohou s Islámským státem bojovat.“

Britské ministerstvo zahraničí se zatím k videoklipu nevyjádřilo s tím, že jeho obsah studuje.
The Independent upozorňuje, že pravost videa nelze nezávisle ověřit. S odvoláním na blízkovýchodní experty uvádí, že v poslední době se prudce zvýšil počet podobných propagandistických videoklipů. Došlo k tomu zejména poté, co teroristé ztratili irácké město Ramádí. Sestřih starých a nových záběrů a horečná aktivita na poli propagandy je podle odborníků snahou odvést pozornost od vážných porážek, které Islámský stát utrpěl na bojišti.


Čtěte také:

Kata z videí Islámského státu asi zabilo americké bombardování

Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi

V Sýrii letos zemřelo přes 55 tisíc lidí, uvádí exilová organizace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web