IS prý popravil pět lidí za špionáž pro Británii

aktualizováno Islámský stát (IS) zveřejnil nové video, v němž oznamuje údajnou popravu pěti britských špionů a vyhrožuje premiérovi Davidu Cameronovi za jeho podíl na bombardování Sýrie. Oznámil to list The Independent. V nahrávce, jejíž pravost nelze ověřit, označuje IS předsedu britské vlády za imbecila a otroka Bílého domu.

Vlajka islámského státu v Iráku
3.1.2016 21:17   |  

Pětice mužů oblečených v oranžových kombinézách se na záběrech „přiznává“ ze špionáže ve prospěch britských zpravodajských služeb. Jeden z mužů tvrdí, že měl vyzradit místo, kde operují oddíly IS. Několik „odsouzených“ prohlašuje, že je z města Rakka na severu Sýrie, další údajně pocházejí z libyjského Benghází. K britskému původu se nehlásí nikdo z nich.

Desetiminutový klip pak ukazuje „odsouzené“, jak poklekají před svými pěti katy. Muži měli být střeleni do zátylku kdesi v poušti.

Maskovaný muž s britským přízvukem ve videu prohlašuje, že britská vláda „špiony“ opustila. „Toto je poselství Davidu Cameronovi,“ říká terorista do kamery a britského premiéra označuje za imbecila a otroka Bílého domu.

„Islámský stát jednoho dne napadne vaší zemi, kde zavládne právo šaría,“ prohlašuje muž a vzkazuje předsedovi britské vlády: „Tuto válku prohrajete, jako jste prohráli v Iráku a Afghánistánu. Tentokrát ale porážku zdědí vaše děti a budou na vás vzpomínat jako na blázny, kteří si mysleli, že mohou s Islámským státem bojovat.“

Britské ministerstvo zahraničí se zatím k videoklipu nevyjádřilo s tím, že jeho obsah studuje.
The Independent upozorňuje, že pravost videa nelze nezávisle ověřit. S odvoláním na blízkovýchodní experty uvádí, že v poslední době se prudce zvýšil počet podobných propagandistických videoklipů. Došlo k tomu zejména poté, co teroristé ztratili irácké město Ramádí. Sestřih starých a nových záběrů a horečná aktivita na poli propagandy je podle odborníků snahou odvést pozornost od vážných porážek, které Islámský stát utrpěl na bojišti.


Čtěte také:

Kata z videí Islámského státu asi zabilo americké bombardování

Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi

V Sýrii letos zemřelo přes 55 tisíc lidí, uvádí exilová organizace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web