IS prý přišel loni v Iráku o 40 procent, v Sýrii o pětinu území

Území ovládané radikály z Islámského státu (IS) se loni zmenšilo v Iráku o 40 procent a v Sýrii o 20 procent. Tvrdí to koalice, která bojuje pod vedením Spojených států v Iráku a Sýrii.

 Bezpečnostní složky Iráku nedaleko Ramádí
5.1.2016 14:34   |  

IS sice zaznamenal loni území zisky v jihozápadní Sýrii, ale v Iráku ztratil kontrolu nad několika klíčovými městy a přišel rovněž o oblasti na severu Sýrie u hranice s Tureckem.

Zřejmě největší ztrátou je irácké město Ramádí, do jehož centra se tamní armáda dostala v prosinci. Po listopadových atentátech v Paříži, kde lidé hlásící se k IS zabili přes 130 lidí, se k náletům připojila francouzská letadla a zaměřila se na centrum IS, severosyrskou Rakku.


Čtěte rozhovor s Lenkou Klicperovou: Problémem Sýrie není jen Islámský stát


Irácké město Tikrít ležící severně od Bagdádu ovládal IS osm měsíců, než ho loni v dubnu šíitské milice pomohly armádě dobýt zpět.

Dalším velkým bojištěm bylo severosyrské město Kobani, kde žijí hlavně Kurdové. Koalice tamní pozice IS bombardovala několik měsíců, než loni v lednu kurdští obránci oznámili, že mají většinu Kobani v rukou. Později pak ovládli Tall Abjad ležící u turecké hranice na východě Sýrie.

V Iráku IS v roce 2014 obsadil Mosul a pokoušel se získat několik přehrad. Pozic u přehrady u Mosulu a západoirácké Hadísy se musel vzdát po koaličních náletech, ale boje v Hadíse stále pokračují.

Kolice zahájila boje v Iráku v srpnu 2014 a do konce loňského roku tam podnikla 6000 náletů, v sousední Sýrii pak 2900.


Čtěte také:

U Kobani jsme prohráli, přiznali poprvé islamisté

Radikálové v Sýrii znovu bojují v pohraničním městě Kobani

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web