IS prý přišel loni v Iráku o 40 procent, v Sýrii o pětinu území

Území ovládané radikály z Islámského státu (IS) se loni zmenšilo v Iráku o 40 procent a v Sýrii o 20 procent. Tvrdí to koalice, která bojuje pod vedením Spojených států v Iráku a Sýrii.

 Bezpečnostní složky Iráku nedaleko Ramádí
5.1.2016 14:34   |  

IS sice zaznamenal loni území zisky v jihozápadní Sýrii, ale v Iráku ztratil kontrolu nad několika klíčovými městy a přišel rovněž o oblasti na severu Sýrie u hranice s Tureckem.

Zřejmě největší ztrátou je irácké město Ramádí, do jehož centra se tamní armáda dostala v prosinci. Po listopadových atentátech v Paříži, kde lidé hlásící se k IS zabili přes 130 lidí, se k náletům připojila francouzská letadla a zaměřila se na centrum IS, severosyrskou Rakku.


Čtěte rozhovor s Lenkou Klicperovou: Problémem Sýrie není jen Islámský stát


Irácké město Tikrít ležící severně od Bagdádu ovládal IS osm měsíců, než ho loni v dubnu šíitské milice pomohly armádě dobýt zpět.

Dalším velkým bojištěm bylo severosyrské město Kobani, kde žijí hlavně Kurdové. Koalice tamní pozice IS bombardovala několik měsíců, než loni v lednu kurdští obránci oznámili, že mají většinu Kobani v rukou. Později pak ovládli Tall Abjad ležící u turecké hranice na východě Sýrie.

V Iráku IS v roce 2014 obsadil Mosul a pokoušel se získat několik přehrad. Pozic u přehrady u Mosulu a západoirácké Hadísy se musel vzdát po koaličních náletech, ale boje v Hadíse stále pokračují.

Kolice zahájila boje v Iráku v srpnu 2014 a do konce loňského roku tam podnikla 6000 náletů, v sousední Sýrii pak 2900.


Čtěte také:

U Kobani jsme prohráli, přiznali poprvé islamisté

Radikálové v Sýrii znovu bojují v pohraničním městě Kobani

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web