IS prý znovu použil chemické zbraně, na Kurdy měl zaútočit chlorem

Radikálové z Islámského státu (IS) zřejmě použili při nedávném útoku na irácké Kurdy chemickou zbraň. Oznámil to zástupce Kurdů a irácký lékař. Při útoku bylo zraněno 30 členů kurdských milicí - pešmergů - a podle lékaře se u nich projevovaly symptomy otravy chlorem.

Ilustrační foto pešmergů
18.2.2016 14:09   |  

Devět z nich bylo hospitalizováno v Dahúku minulý pátek. Zvraceli, těžce dýchali a trpěli svěděním, řekl agentuře AP ředitel nemocnice Afrásjáb Músá Júnus. Ze symptomů usuzuje, že IS použil chlor, ale potvrdí to až analýza vzorků odebraných z oděvu pešmergů.

„Jedna z minometných dávek dopadla poblíž mého stanoviště, bylo tam mnoho kouře. Spadl jsme a upadl do bezvědomí,“ řekl Luchman Ibráhím z 8. brigády pešmergů působící ve městě Sindžár. Když se probudil, pálily ho prý oči, těžce dýchal a bolela ho hlava.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tento týden informovala, že u Irbílu byl loni použit v boji yperit. Kurdské úřady útok připsaly také IS.

Zprávě o dalším použití chemické látky přecházela informace, že se v Iráku pátrá po ukradeném radioaktivním materiálu. Panují obavy, že by se mohl dostat do rukou členů IS. Látka zmizela loni v listopadu ze skladu u Basry.


Čtěte také:

IS použil v Iráku chlór jako zbraň, tvrdí Kurdové

Česko pošle další zbraně do Iráku a Jordánska

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Blížící se prezidentské volby v USA přinesou souboj Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou. Řada pozorovatelů již přišla s názorem, že zatímco Trump bude v kampani mávat strašáky v… více

Mobilní web