IS prý znovu použil chemické zbraně, na Kurdy měl zaútočit chlorem

Radikálové z Islámského státu (IS) zřejmě použili při nedávném útoku na irácké Kurdy chemickou zbraň. Oznámil to zástupce Kurdů a irácký lékař. Při útoku bylo zraněno 30 členů kurdských milicí - pešmergů - a podle lékaře se u nich projevovaly symptomy otravy chlorem.

Ilustrační foto pešmergů
18.2.2016 14:09   |  

Devět z nich bylo hospitalizováno v Dahúku minulý pátek. Zvraceli, těžce dýchali a trpěli svěděním, řekl agentuře AP ředitel nemocnice Afrásjáb Músá Júnus. Ze symptomů usuzuje, že IS použil chlor, ale potvrdí to až analýza vzorků odebraných z oděvu pešmergů.

„Jedna z minometných dávek dopadla poblíž mého stanoviště, bylo tam mnoho kouře. Spadl jsme a upadl do bezvědomí,“ řekl Luchman Ibráhím z 8. brigády pešmergů působící ve městě Sindžár. Když se probudil, pálily ho prý oči, těžce dýchal a bolela ho hlava.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) tento týden informovala, že u Irbílu byl loni použit v boji yperit. Kurdské úřady útok připsaly také IS.

Zprávě o dalším použití chemické látky přecházela informace, že se v Iráku pátrá po ukradeném radioaktivním materiálu. Panují obavy, že by se mohl dostat do rukou členů IS. Látka zmizela loni v listopadu ze skladu u Basry.


Čtěte také:

IS použil v Iráku chlór jako zbraň, tvrdí Kurdové

Česko pošle další zbraně do Iráku a Jordánska

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web