IS za měsíc popravil téměř sto lidí. Včetně vlastních bojovníků | E15.cz

IS za měsíc popravil téměř sto lidí. Včetně vlastních bojovníků

IS za měsíc popravil téměř sto lidí. Včetně vlastních bojovníků
Islámský stát (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Téměř sto lidí popravili radikálové z organizace Islámský stát (IS) za uplynulý měsíc na území Sýrie, které mají pod svou kontrolou. Informovala o tom exilová organizace SOHR, která situaci ve válkou sužované zemi dlouhodobě sleduje z Londýna. Více než třetina popravených byli prý civilisté.

Od 29. července do 29. srpna popravili islamisté podle SOHR v Sýrii 91 lidí, z čehož většinu tvořili příslušníci syrské demokratické opozice, povstalci z konkurenčních islamistických skupin či vojáci loajální režimu syrského prezidenta Bašára Asada, ale i bojovníci samotného IS. Těch bylo prý 39. Civilistů poslali radikálové na smrt za skutečné či domnělé zločiny celkem 32, z toho dvě ženy.

Od června 2014 tak IS podle statistik vedených SOHR v Sýrii popravil již 3156 lidí, z toho 1841 civilistů, včetně 76 dětí a 95 žen.

Výpad Turků proti agresivním islamistům je zatím dost nepřesvědčivý

Trest smrti ukládají islamisté mimo jiné za údajné čarodějnictví, rouhání, za homosexualitu či za spolupráci s nepřátelskými silami. Popravy prý nejčastěji provádějí stětím, SOHR ale zaznamenal i jiné kruté způsoby jako ukřižování, upálení, ukamenování či shození z výšky. Organizace spojených národů obviňuje IS ze zločinů proti lidskosti.

Sunnitská extremistická skupina vyhlásila v červnu 2014 na obsazených územích chalífát, jehož nejvyšším vůdcem se stal abú Bakr Bagdádí. V Sýrii kontrolují bojovníci Islámského státu značnou část východu a severu země, jejich moc sahá ale i do západosyrských provincií Halab, Homs a Hamá. Při bleskové ofenzivě loni v létě obsadili také téměř třetinu Iráku. Statistické údajně ohledně poprav zveřejněné dnes SOHR se vztahují jen na Sýrii, nikoli na irácká území ovládaná IS.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!