Islamisté chtějí v Indonésii vytvořit chalífát, varuje australský ministr

Radikální organizace Islámský stát (IS) se snaží zvýšit svou přítomnost v Indonésii a sní o vytvoření "vzdáleného chalífátu" v této nejlidnatější muslimské zemi světa. Prohlásil to dnes australský ministr spravedlnosti George Brandis.

Indonésie, Jakarta
22.12.2015 11:11   |  

„Islámský stát chce zvýšit svou přítomnost a aktivitu v Indonésii, ať už přímo, nebo zprostředkovaně,“ řekl Brandis listu The Australian. V souvislosti s tím zdůraznil, že by to znamenalo ohrožení zájmů Austrálie a Západu.

„Už jste slyšeli výraz 'vzdálený chalífát'? Islámský stát oznámil úmysl vytvořit chalífáty mimo oblast Blízkého východu, v podstatě provinční chalífáty. Indonésii přitom označil jako místo pro tento svůj záměr,“ uvedl australský ministr den po setkání ministrů a představitelů policie Austrálie a Indonésie.

Organizace extrémně násilnických džihádistů Islámský stát vyhlásila chalífát na rozsáhlých územích, kterých se zmocnila v Sýrii a v Iráku.

Jen malá šance

Australské úřady podle listu The Australian nicméně věří, že IS má jen malou šanci na vybudování chalífátu v Indonésii, která je sousedem Austrálie. Brendisův náměstek Michael Keenan ale poukazuje na to, že vzestup IS, který se hlásí k řadě atentátů ve světě, destabilizuje bezpečnost obou zemí.

Indonésii uvrhly do vlastní války s terorismem atentáty spáchané v roce 2002 na Bali, jež si vyžádaly 202 mrtvých. Ale stát, který se rozkládá na mnoha ostrovech jihovýchodní Asie, nezasáhly žádné větší útoky od července 2009, kdy bylo v luxusních hotelech hlavního města Jakarty zabito devět lidí. Úřady však oznámily, že zmařily sebevražedný útok plánovaný extremisty letošního 1. ledna v Jakartě.


Čtěte také:

IS letos přišel o 14 procent území, naopak Kurdové teritorium ztrojnásobili

Komisař OSN: Ti, kteří odmítají uprchlíky, nahrávají Islámskému státu

Rok v Sýrii: Ruský vojenský zásah zkomplikoval situaci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web