Islamisté obsadili ropné pole u syrské Palmýry | E15.cz

Islamisté obsadili ropné pole u syrské Palmýry

Islamisté obsadili ropné pole u syrské Palmýry
Islamisté nedaleko iráckého Mosulu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili poslední z velkých ropných polí, které měla dosud pod kontrolou syrská vláda. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna. Ropné pole nedaleko Palmýry je nyní uzavřeno a východně od města Homs pokračují boje s oběťmi na obou stranách.

K bojům v této oblasti se vyjádřila i syrská armáda, která uvedla, že odvrátila jeden z útoků radikálů. O obsazení ropného pole se nezmínila, oznámila jen, že zabila 25 islamistických bojovníků.

„Režim přišel o poslední ropné pole v Sýrii,“ uvedla ve svém prohlášení organizace SOHR. Podle komentářů na sociálních sítích boje trvaly dva nebo tři dny a ropné pole bylo dobyto v neděli. Před válkou pole produkovalo asi 2500 barelů ropy denně, poznamenala agentura AFP.

Islámský stát při své loňské expanzi obsadil rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, mezi nimiž jsou oblasti bohaté na ropu. OSN již loni v listopadu odhadovala, že příjmy tohoto hnutí z prodeje ropy dosahují až 1,6 milionu dolarů (asi 40 milionů korun) denně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!