Islamisté zničili Rusům v Sýrii čtyři vrtulníky, tvrdí agentura Stratfor | E15.cz

Islamisté zničili Rusům v Sýrii čtyři vrtulníky, tvrdí agentura Stratfor

Islamisté zničili Rusům v Sýrii čtyři vrtulníky, tvrdí agentura Stratfor
Ruský vrtulník Mi-24
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Neznámí ozbrojenci v Sýrii napadli a vážně poškodili ruskou leteckou základnu Tijas poblíž Palmýry, kde zničili čtyři bitevní vrtulníky a dvacítku kamionů s municí. Tvrdí to experti americké zpravodajské agentury Stratfor, označované ruskými médii za "stínovou CIA". Útočníky zřejmě byli bojovníci radikální organizace Islámský stát. Ruské ministerstvo obrany zprávu americké agentury vzápětí popřelo.

Stratfor se opírá o satelitní snímky základny, na kterých jsou vidět ohořelé trosky strojů seřazených na vzletové dráze a zničená budova. Při srovnání s dřívějšími snímky dospěli experti k předpokladu, že na dráze jsou vraky bitevních vrtulníků Mi-24 a že zničená budova byla muničním skladem. Na vzletové dráze je vidět také poškozená syrská stíhačka MiG-25.

Moskva vše popírá. „Všechny ruské bitevní vrtulníky v Sýrii plní plánované úkoly při ničení teroristů. K žádným ztrátám mezi mužstvem ruské letecké základny nedošlo,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany. Generál Igor Konašenkov přičetl „fámu o zničení jednotky ruský bitevních vrtulníků a kamionů propagandě IS“. Islamisté se podle něj pokoušeli „prodat tuto údajnou novinku už před deseti dny“.

Vraky letecké a automobilové techniky a krátery po výbuších na základně, rozeznatelné na satelitních snímcích, nejsou podle generála čerstvé, ale jde o důsledek dřívějších tvrdých bojů syrských vládních vojsk s bojovníky z teroristických uskupení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!