Islámský stát potřebuje přilákat ženy, využívá je v propagandě | E15.cz

Islámský stát potřebuje přilákat ženy, využívá je v propagandě

Islámský stát potřebuje přilákat ženy, využívá je v propagandě
Muslimky - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA AD 2.0: Tinou Bao via Flickr

ČTK

Počet Britů mířících do Sýrie za hnutím Islámský stát dosáhl oproti posledním zprávám vrcholu už před dvěma lety. Množství mladých žen mezi nimi však podle britské vlády dramaticky vzrostlo. Co za tím je a jakou strategii islamisté používají, aby nalákali ženy do svých řad?

Islámský stát zaujímá vůči ženám dvojí postoj, píše BBC. S těmi, které považuje za kacířky, nakládá téměř jako s podlidmi, jako se zbožím, se kterým lze obchodovat a darovat za odměnu bojovníkům. Šokující záběry z novodobého trhu se sexuálními otroky v iráckém Mosulu ukazují bojovníky Islámského státu, jak diskutují o cenách za loni zajaté jezídské dívky, z nichž mnoho je nezletilých.

Na druhé straně mají ale islamisté velké plány s muslimskými ženami, které imigrují na jeho území. Při budování takzvaného chalífátu by měly hrát klíčovou roli.

Výpad Turků proti agresivním islamistům je zatím dost nepřesvědčivý

„Chtějí, aby se k nim ženy přidaly. Vidí je jako základní kameny nového státu a chtějí občany,“ řekla expertka Katherine Brownová z londýnské King's College. „Je zajímavé, že lidé mají spojený Islámský stát s kultem smrti, ale to je přesný opak toho, co se snaží vytvořit, tedy nový stát. A hrozně chce, aby se ženy staly součástí jeho utopistického úsilí,“ cituje Brownovou stanice BBC.

Stabilní společnost

Aimed Deen je někdejší bojovník teroristické organizace Al-Káida a do duše radikálů vidí jako málokdo. Domnívá se, že přístup Islámského státu k ženám se liší od postoje Al-Káidy nebo Talibanu. „Na rozdíl od Al-Káidy se snaží vytvořit stabilní společnost s kořeny. Přivádí rodiny z muslimského světa, nejen z Evropy nebo z USA, ale také ze střední Asie.“

Po internetu kolují vzkazy v různých jazycích vyzývající muslimy, aby opustili svůj bezpečný, ale sporný život na Západě a přišli do chalífátu. Většina lidí tento apel ignoruje, nicméně rostoucí množství žen na něj reaguje. Některé jsou jako britské dívky z východního Londýna, které se chtěly stát džihádistickými nevěstami - vdát se za bojovníka, který jim dá postavení.

Smrt je častá

„Je v tom kus romantiky,“ soudí Deen. Varuje ale, že sen může skončit i tragédií. „Délka života islamistického bojovníka je nanejvýš měsíc nebo dva. Takže se stane to, že žena se za něj vdá, on zemře a ona čtyři měsíce a deset dní truchlí. Pokud je těhotná, tak možná víc. Pak si vezme někoho jiného, bude další manžel-mučedník, další čtyři měsíce smutku a celý proces začne nanovo. To není šťastný život, to je bída.“

Oproti Talibanu a Al-Káidě umožnil Islámský stát mnoha západním ženám hrát prominentní veřejnou roli na sociálních sítích. Nejznámější z nich je asi dvacetiletá Aqsa Mahmoudová z města Glasgow. Je známá svými radami ženám uvažujícím o tom, že opustí svou rodinu v Británii.

Pozice IS při tureckých hranicíchPozice IS při tureckých hranicíchAutor: Repro E15

Norská vědkyně Mah-Rukh Aliová z Oxfordské univerzity, která se specializuje na ženy v propagandě Islámského státu, vidí ve strategii záměr. „Islámský stát využívá ženy mnohem aktivněji než Al-Káida nebo Taliban,“ soudí Aliová. „Na Twitteru je denně asi 100 tisíc zpráv chválících islamisty a mnoho jich napsaly ženy, které opustily Západ a přidaly se k Islámskému státu.“

Frustrace

Většina těchto žen se na území ovládaná Islámským státem dostane přes Turecko a skončí frustrována z toho, co nastane. Svobodné ženy jsou shromážděny v bezpečném domě, většinou s těmi, kdo mluví jejich jazykem, a projdou náboženskou indoktrinací a kurzy arabštiny.

Manžel jim je nalezen v krátké době. Myšlenky, že by se účastnily bitev s kalašnikovem v ruce, tak rychle vezmou za své. Některé se ale stanou součástí výsostně ženské jednotky dohlížející na striktní dodržování islámského práva ve městě Rakka a Mosul.

„Jsou proslulé tím, že tvrdě trestají. Například bijí a bičují ty, které nenosí správné oblečení,“ říká Brownová. Jsou také známé tím, že ženám, které kojí na veřejnosti, dávají prsa do čelistí pastí na zvířata.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!