Islámský stát prý obsadil šest vesnic u hranic s Tureckem | E15.cz

Islámský stát prý obsadil šest vesnic u hranic s Tureckem

Islámský stát prý obsadil šest vesnic u hranic s Tureckem
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) obsadili několik syrských vesnic u hranice s Tureckem, informuje organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), podle níž se v provincii Halab, v níž vesnice leží, odehrávají mimořádně prudké boje. Podle SOHR mohou ohrozit osud mírových rozhovorů, jejichž další kolo sice ve středu začalo v Ženevě, ale vládní delegace tam ještě nedorazila.

SOHR, která čerpá informace od svých místních spolupracovníků, tvrdí, že do rukou IS padlo šest pohraničních vesnic. Nejdůležitější z nich je Hvár Kalis ležící jenom kilometr od hranice. Podle SOHR mezinárodní koalice vedená USA útočí na pozice IS v této části Sýrie.

IS u hranice bojuje proti členům jiných skupin. Pro obě strany jde o strategicky významnou oblast využívanou k zásobování. SOHR tvrdí, že boje v Halabu jsou nejintenzivnější od konce února, kdy začalo platit příměří. Klid zbraní se však na radikály nevztahuje.

O křehkosti syrského příměří ve středu hovořil v sídle vedení Ústřední zpravodajské služby také americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že „jádro, jež si vybudoval IS v Sýrii a Iráku, se stále smršťuje“. Počet lidí bojujících v řadách IS je prý nyní nejnižší za minulé dva roky. „Vůdci IS se každý den probouzejí s tím, že to může pro ně být den poslední,“ řekl Obama.

Přiznal ale také, že mnoho extremistů nyní míří do Libye. „Využijeme proto všechny dostupné nástroje k vytlačení IS z Libye,“ řekl. Budoucnost Sýrie bude podle jeho slov na pořadu jednání summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), který se koná příští týden v Saúdské Arábii. Obama na něm má být přítomen 21. dubna.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!