Izraelské letouny útočily na syrskou armádu, reagovaly na palbu na Golany | E15.cz

Izraelské letouny útočily na syrskou armádu, reagovaly na palbu na Golany

ČTK

Izraelské letectvo zaútočilo v noci na dnešek na několik cílů v Sýrii. Reagovaly tak na předchozí palbu, která zasáhla Izraelem okupovanou část Golanských výšin. S odvoláním na izraelskou armádu o tom informovala agentura AP.

Letadla zasáhla pozice syrské armády, ze kterých vycházela střelba z minometů. Armáda neupřesnila, jaký typ palby dopadl na izraelské území. Uvedla pouze, že nikdo nebyl zraněn.

Nad Sýrií létají i izraelské bombardéry, potvrdil Netanjahu

Izrael do bojů v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika útoků na zbrojní konvoje Hizballáhu, který ve válce pomáhá jednotkám syrského režimu. Izrael chce zabránit tomu, aby se tato šíitská radikální organizace vyzbrojila raketami delšího doletu, kterými by mohla v budoucnu Izrael ohrozit. Hizballáh je vůči Izraeli nepřátelský a vedl s ním několik válek. Několikrát Izrael také odpověděl jako v tomto případě na ostřelování Golanských výšin.

Větší část Golanských výšin Izrael obsadil před téměř půlstoletím po sedmidenní válce a později anektoval. Mezinárodní společenství tento krok neuznalo. Sýrie kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!