Jako za války. Nemajetní v Rusku dostanou potravinové lístky | E15.cz

Jako za války. Nemajetní v Rusku dostanou potravinové lístky

Jako za války. Nemajetní v Rusku dostanou potravinové lístky
Ilustrační foto Moskvy
• 
ZDROJ: Thomas Depenbusch via Flickr (CC-BY 2.0)

ČTK

Ruské ministerstvo obchodu navrhlo vládě přijmout program potravinových lístků pro nemajetné, který by měl zmírnit dopad drahoty vyvolané pádem kurzu rublu a "válkou sankcí" mezi Ruskem a Západem. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na zdroje v ruské vládě. O zavedení lístků uvažovala ruská vláda v minulosti již několikrát, nikdy se ale zatím k podobnému kroku neodhodlala.

Ruský vnitřní trh od loňska postihla nebývalá drahota, která vyhnala ceny některých potravin až o desítky procent. Krizi vyvolal pád rublu spojený s prudkým poklesem cen ropy a zemního plynu, jejichž vývoz je klíčovou položkou v příjmech do ruské státní pokladny. Situaci dál vyostřily potravinové sankce, které Moskva zavedla vůči západním dovozcům odvetou za protiruské sankce vyhlášené po anexi ukrajinského Krymu.

Vláda podle TASS dostala na stůl zatím jen rámcový návrh, pokud na něj ministři kývnou, budou rozpracovány detaily. První návrhy na zavedení lístků pro nemajetné se objevily loni na podzim, kdy se naléhavě začaly projevovat neblahé důsledky krize. Ruští vládní experti přitom neskrývají, že se inspirovali v praxi Spojených států, kde systém státem dotovaných potravinových lístků pro sociálně slabé občany funguje už desítky let.

Putinovo Jednotné Rusko opanovalo i gubernie

Rusko o tomto opatření uvažovalo už během krize v roce 2008 či o dva roky později, kdy se zemědělská produkce potýkala s následky sucha. Přestože potravinové lístky byly zkušebně zavedeny v několika ruských oblastech, celostátní systém ministerstvo financí zatím nikdy nepodpořilo.

Jiří Šedivý: Síla Ruska se přeceňuje, jadernou rétorikou maskuje slabost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!