Japonská firma plánuje obří solární elektrárnu na Měsíci

Obří prstenec ze solárních panelů plánuje vybudovat na Měsíci japonská stavební firma. Čtyři sta kilometrů široký a 11 tisíc kilometrů dlouhý pás kolem celého Měsíce by podle společnosti mohl na dlouhou dobu vyřešit energetické problémy na Zemi. Píše o tom deník The Daily Telegraph.

 ilustrační foto
30.11.2013 10:07   |  

Energie ze solárních článků na Měsíci by byla pomocí mikrovlnných a laserových paprsků vysílána na přijímací stanice na Zemi, kde by byla přeměňována na elektrický proud, píše deník.

„Projekt Měsíční prstenec (Luna Ring) by byl schopen zajišťovat pro naši planetu 13 tisíc terawattů elektrické energie,“ uvedla tokijská firma Shimizu, která za futuristickým projektem stojí. Firma přitom pro srovnání připomíná, že za celý rok 2011 Spojené státy vyprodukovaly pouhých 4100 terawattů elektřiny.

Reakce na havárii ve Fukušimě

Společnost Shimizu přišla s touto myšlenkou již před havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima, která byla poškozena v důsledku zemětřesení a cunami v březnu 2011, pokračující spory o budoucnost jaderné energetiky v Japonsku ale zájem o tento projekt znovu oživily, konstatoval list The Daily Telegraph.

Před fukušimskou katastrofou Japonsko silně spoléhalo na síť atomových elektráren. Provozovatel Fukušimy se však při vyřazování zařízení z provozu potýká s vleklými problémy a Japonsko trápí energetická krize vzhledem k tomu, že všechny zbývající jaderné provozy byly po havárii odstaveny kvůli kontrolám. Mnozí Japonci proto volají po bezpečnějších formách generování elektřiny.

Začátek stavby v roce 2035

Firma Shimizu se stále zdráhá odhadnout náklady na stavbu gigantické solární elektrárny na Měsíci, pokud by ale měla příslušné finanční prostředky, mohly by práce na její výstavbě podle ní začít již kolem roku 2035.

Roboti a další automatické stroje by podle představ firmy byly vyvinuty pro těžbu přírodních zdrojů na Měsíci a pro výrobu betonu a solárních článků. Dálkově ovládaní roboti by také představovali hlavní pracovní sílu při stavbě elektrárny, pomáhal by jim tým astronautů.


Čtěte také:

Návrat k jádru. Japonsko se znovu chystá spustit reaktory

Vyšetřování solárních podvodů pomohou fotky z amerických družic

Solární panely v ploché krabici: Ikea zkouší prorazit ve fotovoltaice

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web