Japonsko děsí následné otřesy a hrozící sesuvy půdy | E15.cz

Japonsko děsí následné otřesy a hrozící sesuvy půdy

ČTK

Již na 48 mrtvých vzrostla bilance dvou zemětřesení, která minulý týden postihla jih Japonska. Tři lidé se nadále pohřešují. Podle úřadů dalších 11 osob podlehlo zdravotním problémům spojeným katastrofou a následnou evakuací.

Oblast kolem města Kumamoto postihla ve čtvrtek a v sobotu zemětřesení o síle 6,4 a 7,3 stupně, která si vyžádala rovněž 1100 zraněných a evakuaci více než 100 tisíc lidí. Mnozí z nich si stěžují, že stále nemají dostatek potravin a vody.

Zasažený region dál děsí následné otřesy a předpověď silných lijáků na dnešek a čtvrtek, které by mohly způsobit další sesuvy půdy. Právě v sutinách domu zavaleného zeminou našli záchranáři zatím poslední oběť - muže v horské vesnici Minamiaso.

Od čtvrtka napočítali na ostrově Kjúšú již 860 následných otřesů a tisíce lidí v obavách stále přespávají venku či v autech. Lékaři varovali, že dlouhé sezení ve stísněných podmínkách, jako například v automobilu, může vyvolat vznik životu nebezpečných krevních sraženin. Jednapadesátiletá žena tento týden podlehla trombóze a nejméně 12 dalších lidí bylo kvůli krevním sraženinám hospitalizováno, uvedla agentura Reuters.

Zvlášť těžký dopad mělo zemětřesení a následná evakuace na množství seniorů žijících v oblasti. Strach, který se vrací s každým následným otřesem, a nemožnost řadu dní po sobě usnout mohou být také pro některé lidi smrtelné, uvedly japonské úřady.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!