Jižní Korea vypálila varovné výstřely na bezpilotní letoun KLDR

Jižní Korea vypálila varovné výstřely na údajný severokorejský bezpilotní letoun, který byl spatřen na společné hranici. Jde o další vyostření vzájemných vztahů po severokorejském jaderném testu, který Pchjongjang uskutečnil minulý týden. Jižní Korea také v reakci na nový test varovala KLDR, že proti ní společně s USA spojenci zavedou sankce "ochromující do morku kostí".

Jižní Korea
13.1.2016 8:17   |  

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje také vyzvala Čínu, která je jediným zbývajícím severokorejským spojencem a hlavním obchodním partnerem, aby proti izolovanému komunistickému státu zakročila. Informovala o tom agentura Reuters. Severokorejský vůdce Kim Čong-un mezitím vyzval k rozšíření množství a účinnosti jaderného arzenálu své země. Informovaly o tom severokorejské státní sdělovací prostředky.

Jaderný test z minulého týdne byl už čtvrtým, který KLDR uskutečnila, ovšem Spojené státy zpochybnily tvrzení Pchjongjangu, že šlo o silnější vodíkovou bombu. Výbuch byl podle mínění expertů zhruba stejného rozsahu, jako při testu atomové bomby v roce 2013. Pak Kun-hje v dnešním projevu upozornila na pravděpodobnosti dalších provokací ze strany KLDR včetně „kybernetického terorismu“, a dodala, že nové sankce by měly být tvrdší než v minulosti; žádné podrobnosti ale neuvedla.

„Úzce spolupracujeme se Spojenými státy a spojenci, abychom přišli s efektivními sankcemi, jež Severní Koreji způsobí bolest ochromující do morku kostí,“ uvedla Pak Kun-hje. Dodala, že Soul a Peking jednají o návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Severní Koreji a připomněla, že Čína opakovaně prohlásila, že nebude severokorejský jaderný program tolerovat. Americká Sněmovna reprezentantů v úterý večer téměř jednomyslně schválila zpřísnění sankcí vůči KLDR v reakci na nedávný jaderný test.


Čtěte také:

Severní Korea ohlásila úspěšný test vodíkové pumy. Experti pochybují

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web