Jižnímu Súdánu hrozí občanská válka, v metropoli zuří ostré boje

Fotogalerie Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, mezi mrtvými je 33 civilistů, sdělily vládní zdroje agentuře Reuters. Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců trvají od čtvrtka a napětí se zvyšuje. Sídlo viceprezidenta Rieka Machara bylo dnes odpoledne podle jeho mluvčího napadeno oddíly prezidenta Salvy Kiira. Situací v zemi se bude ještě dnes na podnět Spojených států zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Juba, Jižní Súdán. Novináři leží v press roomu v prezidentském paláci po střelbě na budovu. Dalších 8 fotografií v galerii
10.7.2016 20:24   |  

Vývoj v Jižním Súdánu vyvolává obavy z obnovení občanské války, která skončila mírovou dohodou loni v srpnu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes oba vůdce vyzval k „rozhodným krokům“, jimiž by získali zpět kontrolu nad bezpečností v metropoli, a požádal je, aby svým silám nařídili vyklidit ulice a stáhnout se do kasáren. „Toto nesmyslné násilí je nepřijatelné a mohlo by poškodit pokrok dosažený v rámci mírového procesu,“ řekl šéf OSN.

„Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN,“ napsali dnes dopoledne na twitteru zástupci mírové mise OSN (UNMISS), v jejímž sídle vyhledaly úkryt před boji v ulicích stovky lidí. Mise později uvedla, že její sídlo bylo zasaženo střelbou z ručních i těžkých zbraní. Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize Al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků.

Podle Reuters se intenzivní střelba ozývala také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců loajálních viceprezidentovi Macharovi. „Rezidence dr. Machara byla dnes dvakrát napadena střelbou z tanků a vrtulníků z Kiirovy strany,“ telefonoval Reuters Macharův mluvčí James Gatdet Dak. Dodal, že později se situace uklidnila.

Strana prezidenta Kiira na sdělení Macharova tábora o napadení neodpověděla. Kiirův ministr informací Michael Makuei předtím prohlásil, že situace je pod kontrolou.

Střety vypukly ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Přečtěte si: V Jižním Súdánu hrozí hlad až 5,3 milionu lidí

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN (UNMISS), kde se ukrylo nejméně tisíc civilistů. V areálu mise byla ošetřena řada zraněných, z nichž nejméně jeden člověk zemřel. Některé mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi.

Keňa dnes vyzvala oba vůdce, aby vyřešili krizi a odsunuli těžké zbraně a vojenské jednotky z civilních oblastí metropole. Mluvčí keňského prezidenta Manoah Espisu řekl, že Keňa je připravena pomoci k obnovení pořádku v Jubě.

V sobotu se původně obyvatelé Jižního Súdánu chystali slavit páté výročí vzniku jejich státu, který vznikl rozdělením Súdánu. V prosinci 2013 vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o převrat. Ozbrojený konflikt měl i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež měla ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 tisíc obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.


Čtěte také:

Rok nezávislý Jižní Súdán bojuje o ekonomické přežití

Nepokoje v Jižním Súdánu: Pan Ki-mun chce zvýšit počet vojáků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web