K tragédii ruského letadla došlo náhle, USA zaznamenaly tepelnou stopu | E15.cz

K tragédii ruského letadla došlo náhle, USA zaznamenaly tepelnou stopu

K tragédii ruského letadla došlo náhle, USA zaznamenaly tepelnou stopu
Trosky letounu společnosti Metrojet na Sinaji
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla společnosti Metrojet tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla.

Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.

Vyšetřovatelé očekávají, že odpovědi na to, co se stalo těsně před zkázou letadla, jim poskytnou data z letových záznamníků, tedy takzvaných černých skříněk. S dekódováním záznamů se podle egyptských médií začalo dnes.

Běžný rozhovor posádky

Podle moskevského rozhlasu z nich vyplývá, že poslední čtyři minuty letu vedla posádka běžný rozhovor i normální komunikaci s dispečery letiště v Šarm aš-Šajchu. Žádné informace o případných nesrovnalostech v záznamu údajně nejsou. Experti z toho vyvozují, že k tragédii došlo náhle, údajně vlivem poškození pravé části vnitřní paluby letadla, uvedl rozhlas.

„Nebyla zaznamenána žádná komunikace, v níž by posádka letadla o cokoli požádala,“ potvrdil agentuře Reuters tyto informace mluvčí egyptského ministerstva civilního letectví Muhammad Rahmí. Dodal, že černé skříňky jsou v dobrém stavu a měly by přispět k vyřešení příčin havárie.

Ruská agentura Interfax dnes s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele v Káhiře uvedla, že na záznamu je slyšet podivný zvuk. „Chvíli před zmizením stroje z radaru je zachycen hluk, který není charakteristický pro normální let,“ citoval Interfax nejmenovaného představitele.

Egyptský tisk nicméně podle TASS teprve nyní informuje o tom, že egyptští a ruští odborníci začali s převodem provozních údajů o letu a nahrávek hovorů v kokpitu teprve nyní. Již dříve vyšetřovatelé uvedli, že stav obou záznamníků je dobrý, ale že analýza dat nějakou dobu potrvá. Žádný termín, kdy je možné výsledky očekávat, tehdy neuvedli.

Nespecifikované předměty

Další nepotvrzené zprávy ruských médií informují o nalezených nespecifikovaných předmětech, které byly poslány na odbornou analýzu. Agentura dále poznamenala, že oficiálně nález nebyl potvrzen.

Totéž se týká údajného záznamu z amerického satelitu, kterému se nyní podle CBS News věnují experti - snaží se určit, co bylo důvodem výrazné tepelné stopy. Stanice neupřesnila, z jakých zdrojů se informaci dozvěděla, uvedla jen, že ji získal dopisovatel televize věnující se otázkám národní bezpečnosti.

„V této chvíli to nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit,“ uvedl k údajné existenci infračerveného záznamu nad Sinajem Mezistátní letecký výbor, který v postsovětských zemích vyšetřuje letecké nehody.

Američané již nabídli Rusům pomoc s vyšetřováním. V pondělí ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper novinářům řekl, že zatím nejsou přímé důkazy o tom, že letadlo zničili teroristé, jak se spekuluje. Moskva tvrdí, že prozatím je příliš brzy hovořit o příčinách katastrofy, nejdříve je třeba shromáždit dostatek faktů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!