K tureckým hranicím přišlo sto tisíc Syřanů, Ankara blokuje přechody

U tureckých hranic je nyní v Sýrii asi sto tisíc civilistů, včetně zhruba 35 tisíc, kteří dorazili od zahájení ofenzivy v syrském městě Halab začátkem února. Oznámil to podle agentury AFP turecký vicepremiér Yalçin Akdogan, který pohraniční oblast navštívil. Akdogan také uvedl, že příliv uprchlíků k syrsko-turecké hranici se v posledních dnech zpomalil.

Turecko-syrská hranice
12.2.2016 14:06   |  

„Nyní je na syrské straně hranice devět táborů, v nichž je 100 tisíc lidí,“ prohlásil Akdogan na tiskové konferenci ve městě Öncüpinar na turecko-syrských hranicích. Dodal, že se právě staví desátý tábor asi tři kilometry od Turecka.

OSN ve čtvrtek informovala, že ofenziva ve městě Halab zahájená syrskou vládou a podpořená ruským letectvem 1. února vyhnala z města na 51 tisíc civilistů. Asi 35 tisíc z nich, většinou žen a dětí, hledá nyní útočiště u tureckých hranic.

Jen nemocní a zranění

Turecko, které už přijalo na 2,7 milionu Syřanů prchajících před občanskou válkou, hranice uzavřelo, údajně pouští jen nemocné a zraněné. OSN a EU nyní naléhají na Ankaru, aby hranice otevřela.

„Nikdo nebude Turecku dávat lekce z humanity,“ zopakoval Akdogan postoj turecké vlády. „Otevíráme hranice těm, kteří utíkají před smrtí. Ale ti na druhé straně vyvolávají nové vlny migrace a staví nás tak do obtížné situace,“ uvedl turecký vicepremiér.

EU dává Řecku tři měsíce na posílení hranice
Evropská unie dala Řecku tři měsíce na vyřešení vážných nedostatků ve zvládání přílivu imigrantů na jeho námořní hranici s Tureckem. Dohodli se na tom na návrh Evropské komise ministři financí zemí EU na schůzce v Bruselu. Současná situace podle ministrů ohrožuje schengenský prostor. Pokud Řecko do vypršení ultimáta dostatečně nebude realizovat doporučení Evropské unie, komise může navrhnout obnovení hraničních kontrol na vnitřních hranicích Schengenu.

Čtěte také:

Mezinárodní skupina chce do týdne zahájit příměří v Sýrii

Během války v Sýrii zahynulo 470 tisíc lidí, odhaduje nová studie

Erdogan pohrozil, že Turecko otevře migrantům brány do Evropy

Neplníte ani vlastní závazky. Erdogan odmítl výzvu OSN k uprchlíkům

V Sýrii probíhají za podpory Rusů etnické čistky, říká turecký premiér

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web