Kerviel byl poslán na tři roky do vězení, má zaplatit škody

5.10.2010 12:43   |  

Bývalý makléř francouzské banky Société Générale Jérôme Kerviel (33) byl dnes odsouzen ke třem letům vězení nepodmíněně za svou roli v jednom z největších obchodních podvodů v historii. Další dva roky vězení mu pařížský soud podmíněně odložil. Soud rovněž nařídil, aby Kerviel bance vrátil 4,9 miliardy eur (120 miliard korun), o které ji svými nepovolenými obchody připravil.

Soud shledal Kerviela vinným ve všech bodech obžaloby, které zahrnovaly falšování dokumentů, porušení důvěry a neoprávněné používání počítačů. Kervielův právní zástupce Olivier Metzner uvedl, že se proti rozsudku odvolá. „Mám pocit, že Jérôme Kerviel pyká za celý systém,“ dodal. Rozhodnutí soudu označil za „necitlivé“ a trest za „mimořádný“.

Kerviel svou obhajobu stavěl na tom, že jeho nadřízení věděli, co dělá, a že překračuje interní limity. Dokud vydělával, bance to prý nevadilo, až když nashromáždil vysokou ztrátu, banka jej prý hodila přes palubu. To ale lidé ze Société Générale odmítají.

Soud uvedl, že Kerviel neměl od nadřízených ke svým nadměrným spekulacím ani „tiché svolení“. Dodal, že ani chyby na straně Société Générale Kerviela ho nezbavily povinností profesionálního obchodníka. Kerviel podle soudu při překračování svých kompetencí přesně věděl, co dělá, a snažil se své obchody zakrývat.

Případ byl ostře sledován i proto, že se v něm utkala největší právnická esa z Paříže. Kervielův právník Metzner zastupoval celou řadu celebrit, například bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu, bývalého ředitele francouzského koncernu Vivendi Jeana-Marie Messiera i bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina.

Société Générale působí i v České republice, kde vlastní Komerční banku.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web