Kerviel viní Société Générale

15.11.2010 9:03   |  

Odsouzený burzovní makléř Jérôme Kerviel vznesl závažná obvinění vůči svému bývalému zaměstnavateli, bance Société Générale, a francouzské justici. Ta ho poslala za riskantní operace, jimiž přivodil svému peněžnímu domu ztrátu 4,9 miliardy eur, na tři roky do vězení včetně povinnosti uhradit způsobenou újmu.

„Myslím si, že šlo hlavně o to, aby byla co nejvíce ušetřena banka a finanční centrum Paříž,“ prohlásil finančník v prvním rozhovoru po verdiktu, který poskytl německému týdeníku Der Spiegel.

„Mnoho obchodníků si počínalo stejně a mí šéfové věděli, co dělám,“ říká makléř, který sázel na vývoj akciových trhů. Naznačil rovněž, že mu jeho nadřízení vypnuli bezpečnostní systémy v počítači. Takto prý mohl obchodovat s akciemi v hodnotě 400 miliard eur, aniž by si někdo všiml, že jedná s fiktivními partnery. Kontroloři neměli podle něj námitek.

„Poradili mi, abych si na dotazy německých protějšků vymyslel nic neříkající odpověď a v žádném případě neprozradil obchodní taktiku,“ viní své šéfy v souvislosti s jistou transakcí z roku 2007 Kerviel.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web