Kim Čong-un potrestal stranické předáky, podcenili prý sílu Jižní Koreje | E15.cz

Kim Čong-un potrestal stranické předáky, podcenili prý sílu Jižní Koreje

Kim Čong-un potrestal stranické předáky, podcenili prý sílu Jižní Koreje
Jihokorejský voják
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Skupina vysokých představitelů severokorejského režimu musí opustit své pozice kvůli nedávné roztržce KLDR s Jižní Koreou. Rozhodl o tom severokorejský vůdce Kim Čong-un na jednání vedení vládnoucí strany. Kim učinil tuto skupinu odpovědnou za to, že se konflikt nevyvinul podle jeho představ.

Pchjongjang byl v pondělí nucen vyjádřit na základě požadavku Soulu politování nad nastražením miny v hraničním pásmu, jejíž výbuch nedávno zmrzačil dva jihokorejské vojáky.

Až v reakci na to Jižní Korea vypnula mohutné tlampače, které po výbuchu začaly vysílat přes hranice protirežimní propagandu, jež podle obav severokorejského režimu mohla vyvolat nepokoje mezi obyvateli.

Kim nyní zbavil funkcí několik členů stranické Ústřední vojenské komise, která byla podle informací KCNA odpovědná za incident. Analytici zvenčí soudí, že byli potrestáni za to, že podcenili sílu reakce Soulu na výbuch miny.

Oba státy, které jsou po uzavření příměří na konci války v roce 1953 stále technicky ve válečném stavu, se nakonec tento týden dohodly na zmírnění aktuálního napětí na Korejském poloostrově a dohodu zatím naplňují.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!